Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w sobotę w Ogrodzie Saskim w Warszawie weźmie udział w Narodowym Czytaniu "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego.
Dramat Wyspiańskiego czytać będą także znani polscy artyści. W rolę Gospodarza wcieli się Paweł Królikowski, Gospodyni - Iza Kuna. Pana Młodego zagra Sebastian Karpiel-Bułecka, Pannę Młodą - Katarzyna Kołeczek.
Wystąpią także m.in. Antoni Pawlicki, Tomasz Schuchardt, Grzegorz Daukszewicz, Anna Dereszowska, Małgorzata Foremniak, Piotr Cyrwus, Joanna Trzepiecińska, Lech Łotocki. Narodowe Czytanie w Ogrodzie Saskim poprowadzi Mariusz Gradowski, reżyserem spektaklu jest Halina Przebinda.
Czytaniu dramatu towarzyszyć będzie muzyka: w I akcie - zespołu Zakopower, w II - Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej. W czasie czytania III aktu zagra zespół Janusz Prusinowski Kompania. Pomiędzy aktami zostaną zaprezentowane tańce i obrzędy góralskie oraz tańce miejskie.
Narodowe Czytanie to organizowana przez prezydenta RP ogólnopolska akcja publicznego odczytu narodowej literatury. Wybrane w tym roku w głosowaniu "Wesele" Wyspiańskiego będzie czytane w szkołach, bibliotekach i innych instytucjach i miejscach publicznych w całym kraju.
Do wspólnego czytania słynnego dramatu zachęca para prezydencka, która w spotach nagranych w dworku w podkrakowskich Bronowicach odczytuje fragmenty "Wesela". To tam, w domu Włodzimierza Tetmajera w 1900 r. odbyło się wesele krakowskiego poety Lucjana Rydla z chłopką Jadwigą Mikołajczykówną i tam następnie artysta umieścił akcję swego dzieła.
Prapremiera sztuki odbyła się w marcu 1901 r. w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku w Krakowie "Wesele" zostało opublikowane po raz pierwszy. Dramat Wyspiańskiego został dotychczas przetłumaczony na ponad 10 języków. W języku polskim ukazało się ponad 120 wydań "Wesela".
Chęć udziału w Narodowym Czytaniu zgłaszać można za pośrednictwem formularza na stronie internetowej zamieszczonej na stronie Kancelarii Prezydenta. Udział mogą brać szkoły, biblioteki i wszystkie inne instytucje, które chciałyby zrealizować czytanie "Wesela" w swoich miejscowościach.
Narodowe Czytanie odbywa się od 2012 r. Do tej pory w ramach akcji czytano "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, dzieła Aleksandra Fredry, Trylogię Henryka Sienkiewicza i "Lalkę" Bolesława Prusa. (PAP)
mce/ par/