"SESTSIL" to tytuł ekspozycji inspirowanych czeskim surrealizmem prac sześciu polskich artystów, które powstały po plenerze w Pradze. Wystawa w Miejscu Projektów Zachęty zostanie otwarta w sobotę 2 września.
"Prezentujemy prace sześciu polskich artystów, którzy podczas pobytu studyjnego w Pradze zainteresowali się czeskim surrealizmem" - powiedziała PAP Julia Harasimowicz, współkuratorka wystawy, reprezentująca galerię Miejsce Projektów Zachęty. "Grupa czeskich surrealistów była bardzo zróżnicowaną formacją artystyczną. Każdy z naszych artystów odwołuje się w swej twórczości do innego etapu czeskiego surrealizmu" - dodała.
Grupa Surrealistów w Republice Czechosłowackiej (Skupina Surrealistu v CSR) została założona 21 marca 1934 r. w Pradze - jej powstanie poprzedzały inne zjawiska artystyczne, a głównie istniejący w latach dwudziestych XX wieku kierunek literacki, poetyzm. "Wywarł on ogromny wpływ na liczne formy ekspresji, także wizualnej, utorował też drogę surrealizmowi" - wyjaśnił kurator wystawy i jej uczestnik Grzegorz Kozera. Czołowym przedstawicielem tego nurtu było powstałe w 1920 r. stowarzyszenie artystyczne Devetsil (Dziewięćsił).
"Brzmiący nieco surrealistycznie tytuł wystawy, to skutek transformacji: dziewięćsił zmienił się w sześćsiła, po czesku - sestsila, co odpowiada liczbie zaproszonych na plener w Czechach artystów" - zaznaczyła Harasimowicz.
W Miejscu Projektów Zachęty pokazywane są zatem prace Karoliny Breguły, Grzegorza Kozery, Jana Mioduszewskiego, Marty Paciejewskiej, Izy Roguckiej i Zo.
Fotografie Karoliny Breguły mówią o zniszczeniach, represjach i degradacji sztuki podczas rozmaitych stanów zagrożenia, a przede wszystkim podczas wojny.
Grzegorz Kozera, traktując jako tworzywo zebrane w Pradze pocztówki, ulotki reklamowe i gazetki z supermarketów, tworzy kolażową instalację "Polowanie na czarną rękawiczkę", wariację na temat popularnych w latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku poematów obrazowych.
Jan Mioduszewski, twórca znany z obrazów-mebli, odwołuje się do czeskich kubistycznych sprzętów.
Interdyscyplinarna praca Izy Roguckiej "(Bez)Dźwięczna wędrówka" to kolorowe diagramy powstałe m.in. przy pomocy programu komputerowego; zwizualizowane odgłosy miejskie zebrane podczas praskiego pobytu.
Bohaterką obrazów Marty Paciejewskiej, malarki i rysowniczki, jest jedyna w historycznej grupie surrealistów czeskich kobieta: Toyen (Marie Cerminova).
Poezja wizualna Zo porusza problem napięć i wzajemnych oczekiwań działań artystycznych i krytyki.
Prezentacja w MPZ jest efektem subiektywnego spojrzenia polskich współczesnych artystów na awangardową twórczość czeskich sąsiadów. "Wierzymy, że podjęta przez nas próba, urzeczywistniony +czeski sen+, przyczyni się do nadrobienia wszystkich przespanych lat w kontaktach z tym środowiskiem i pobudzi do dalszych badań surrealistycznego fenomenu" - podkreśliła Kozera.
Miejsce Projektów Zachęty to przestrzeń-laboratorium, project room, scena artystycznych eksperymentów. Celem organizowanych w nim wystaw jest z jednej strony pokazanie współczesnych prac artystów z Polski i zagranicy, z drugiej – zaprezentowanie efektów ich działań przeprowadzanych specjalnie z myślą o przestrzeni galerii. MPZ pragnie dotrzeć nie tylko do młodego odbiorcy, ale do każdego widza zainteresowanego sztuką najnowszą.
Wystawa "Sestsil", objęta patronatem Czeskiego Centrum, czynna będzie od 2 września do 29 października.
autor: Anna Bernat
edytor: Paweł Tomczyk (PAP)
abe/ pat/