Eksponaty wykonane z 3 tys. klocków Lego, w tym budynek stacji lotniczej na Ławicy, balon obserwacyjny i samolot zdobyty przez powstańców wielkopolskich można oglądać na wystawie „Zdobycie Ławicy 6 stycznia 1919 r." w holu Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu.
„Na różne sposoby przygotowujemy się do obchodów 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Tym razem chcemy pokazać zdobycie Ławicy z 1919 roku przy użyciu klocków Lego. Warto przyjrzeć się makiecie i docenić precyzję oraz dbałość o detal w odwzorowaniu tej zwycięskiej historii” – podkreślił w przesłanym PAP komunikacie prasowym marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.
Autorem prezentowanych eksponatów jest propagator historii Powstania Wielkopolskiego z Kłecka Bartosz Borowiak. Na wystawie, budowanej przez niemal pół roku, można zobaczyć m.in. balon obserwacyjny i samolot zdobyty przez powstańców wielkopolskich. Prezentowany jest także budynek stacji lotniczej na Ławicy, której dach pokrywa ponad 1 tys. dachówek z klocków. Każdy element makiety upamiętniającej powstanie wielkopolskie był sprowadzany z Danii na indywidualne zamówienie lub kupowany na międzynarodowych aukcjach internetowych.
Obecnie Borowiak z klocków Lego przygotowuje makietę ze sceną przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania. W planach ma także budowę poznańskiego Hotelu Bazar, z okna którego Paderewski wygłosił przemówienie, która byłą iskrą do wybuchu zwycięskiej walki o niepodległość.
Wystawie towarzyszyć będą specjalne warsztaty dla dzieci, na których najmłodsi będą mogli dowiedzieć się o historii i przebiegu powstania wielkopolskiego.
Makietę z klocków Lego można będzie oglądać do 6 października.
Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu i było największym zrywem niepodległościowym na terenie zaborów, zwieńczonym zwycięstwem. W pierwszym okresie walk powstańczych, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część Poznania. Ostatecznie miasto zostało wyzwolone 6 stycznia, kiedy to przejęto lotnisko Ławica. W polskie ręce wpadło kilkaset samolotów. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część Wielkopolski.
Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze podpisany pomiędzy Niemcami a państwami ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń, front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła - z wyjątkiem skrawków - prawie cała Wielkopolska.
Anna Jowsa (PAP)
ajw/ itm/