W piątek Filharmonia Zielonogórska zainauguruje 62. sezon artystyczny. Przygotowała w nim około 90 wydarzeń muzycznych; będzie wielka muzyka klasyczna, koncerty okolicznościowe i cykliczne imprezy artystyczne – poinformowała we wtorek PAP Krystyna Walkowiak z Filharmonii Zielonogórskiej.
„Na początek sezonu Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zielonogórskiej pod batutą jej dyrektora Czesława Grabowskiego wraz ze znakomitym skrzypkiem Mariuszem Patyrą zagra Koncert skrzypcowy d-moll Jeana Sibeliusa oraz uwerturę do opery Paria Stanisława Moniuszki. Zabrzmi też II Symfonia rosyjskiego mistrza Aleksandra Borodina" – powiedziała PAP Walkowiak.
Dodała, że na pierwszą połowę sezonu złoży się różnorodny, bogaty program. Odbędą się cykle koncertowe: Festiwal Smyczkowy „Mistrzowie polskiej wiolinistyki”, w którym obok mistrzów smyczków występują młodzi utalentowani muzycy oraz „Bel canto” - to z kolei cykl koncertów z muzyką instrumentalno–wokalną, promujący młodych wokalistów. Będą też niedzielne koncerty kameralne z przesłaniem „Muzyka łączy pokolenia”.
W październiku będzie okazja posłuchać koncertu pn. „Wielka symfonika wiedeńska”. W nim zabrzmią utwory Ludwiga van Beethoven, Franza Schuberta i Johannesa Brahmsa. Kolejną propozycją będzie koncert „G. Ph. Telemann i jego epoka” z utworami tego wybitnego kompozytora i współczesnych mu mistrzów muzyki klasycznej. Będzie też koncert oratoryjny z Requiem W. A. Mozarta z udziałem Chóru Filharmonii Narodowej.
W listopadzie odbędą się m.in. uroczyste koncerty z okazji Święta Niepodległości i 500-lecia Reformacji oraz koncert andrzejkowy. Natomiast w grudniu filharmonicy zagrają dzieła mistrzów polskiej wiolinistyki i dadzą koncerty z okazji świąt i Sylwestra.
„W drugiej połowie sezonu do udziału w koncertach symfonicznych zaprosiliśmy wybitnych solistów m.in. Konstantego A. Kulkę, Janusza Wawrowskiego, Joannę Ławrynowicz, Pawła Gusnara, Małgorzatę Zalewską. Odbędą się też koncerty z muzyką filmową, walentynkowy, promenadowy” – dodała Walkowiak.
Od 23 lutego do 23 marca przyszłego roku filharmonia po raz 19. zorganizuje międzynarodowy festiwal Dni Muzyki nad Odrą, na który złożą się koncerty symfoniczne, kameralne i recitale z udziałem wybitnych zespołów i solistów.
Tradycyjnie muzycy będą koncertować po obu stronach Odry. W ramach festiwalu odbędzie się także międzynarodowe forum młodych dyrygentów, które zostanie zwieńczone specjalnym koncertem w ich wykonaniu.
W związku z przypadającą w 2018 roku 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, Filharmonia Zielonogórska przygotowała cykl koncertów "Niepodległa” tematycznie związanych z tym wydarzeniem. W repertuarze znajdą się utwory wielkich mistrzów m.in.: Fryderyka Chopina, Karola Szymanowskiego, Mieczysława Karłowicza a zwłaszcza Ignacego Jana Paderewskiego.
Zielonogórscy filharmonicy będą też koncertować poza swoim miastem, m.in. w Lipsku, Cottbus, Dreźnie (wszystkie w Niemczech), we Lwowie na Ukrainie oraz w Danii. (PAP)
mmd/ itm/