W ramach realizowanej po raz piąty ogólnopolskiej akcji ministerstwa kultury pt. "60+kultura" seniorzy w całym kraju, w pierwszy weekend jesieni (23-24 września), będą mogli bezpłatnie lub za symboliczną opłatą skorzystać z oferty instytucji kulturalnych.
Z darmowych biletów wstępu lub biletów ze zniżką będą mogły skorzystać osoby powyżej 60. roku życia. Akcja ma je zachęcić do częstszego korzystania z ofert kulturalnych.
"Bardzo się cieszę, że w tym roku po raz kolejny mogę zaprosić wszystkich seniorów do udziału w organizowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego +weekendzie seniora+ w pierwszy weekend jesieni" - powiedział PAP wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński.
"Zachęcam państwa serdecznie do skorzystania z oferty muzeów i galerii, które specjalnie na tę okazję przygotowały wystawy, lekcje muzealne, dni otwarte i zniżki dla seniorów, aby mogli aktywnie uczestniczyć w życiu kulturalnym swojej okolicy. Staramy się co roku poszerzać naszą ofertę, ponieważ nasi seniorzy są co roku coraz młodsi" - podkreślił Gliński.
W realizowanej po raz piąty inicjatywie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pt. "60+kultura" bierze udział ok. 200 placówek kulturalnych na terenie całego kraju.
W akcji weźmie udział np. Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, które oferuje seniorom - 23 września o godz. 10 - spacer tematyczny po parku połączony z obserwowaniem ptaków. "Można tu spotkać wiele ciekawych gatunków, które w Wilanowie znalazły ustronne miejsce, oddalone od miejskiego gwaru" - zachęca Muzeum.
"Zachęcam państwa serdecznie do skorzystania z oferty muzeów i galerii, które specjalnie na tę okazję przygotowały wystawy, lekcje muzealne, dni otwarte i zniżki dla seniorów, aby mogli aktywnie uczestniczyć w życiu kulturalnym swojej okolicy. Staramy się co roku poszerzać naszą ofertę, ponieważ nasi seniorzy są co roku coraz młodsi" - powiedział PAP wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński.
Seniorzy z Mazowsza będą mogli też skorzystać z oferty Muzeum Ziemi Otwockiej. Placówka proponuje bezpłatne oglądanie ekspozycji: historia Otwocka - uzdrowiska, historia Otwocka w czasie II wojny światowej, Otwock w PRL, zbiory etnograficzne, mini-skansen militarny.
Z kolei Zagroda Kurpiowska w Kadzidle, oprócz bezpłatnego zwiedzania przez cały weekend, 23 września, w godz. 12-16 zaplanowała "Spotkanie z folklorem", czyli pokaz i warsztaty, podczas których uznana twórczyni ludowa Wiesława Bogdańska zaprezentuje elementy kultury materialnej regionu kurpiowskiego (wycinanka kurpiowska, kwiaty bibułkowe).
Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju oferuje możliwość zwiedzenia jedynego w Polsce młyna papierniczego z 1605 r. Seniorzy będą mogli zobaczyć m.in. unikalną w skali kraju polichromię z XVII/XVIII w., wziąć udział w warsztatach czerpania papieru ze znakiem wodnym oraz odbicia własnej dłoni w masie papierniczej. Ponadto będą mogli zobaczyć interaktywną wystawę banknotową oraz wystawę sztuki papieru.
Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu, 23 września, o godz. 17, zaprasza seniorów na karaoke. "Uczestnicy karaoke będą mieli okazję do wspaniałej zabawy przy największych przebojach lat 60., 70. i 80. Profesjonalna oprawa dźwiękowa i oświetleniowa każdego występu, stworzy klimat iście koncertowy. Przygotowany na tę okoliczność repertuar przeniesie publiczność w minione dekady polskiej muzyki rozrywkowej. Wśród utworów, które będą mogli wybrać zainteresowani występem miłośnicy sztuki wokalnej, znajdą się m.in.: piosenki Zbigniewa Wodeckiego, nieśmiertelne przeboje Wojciecha Młynarskiego i Agnieszki Osieckiej, wielkie hity Czerwonych Gitar, Kasi Sobczyk, Tadeusza Nalepy, Anny Jantar, Danuty Rinn, czy big-bitowe piosenki Karin Stanek" - podało muzeum.
Przez cały pierwszy weekend jesieni seniorzy będą mogli również zwiedzać Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi za symboliczną złotówkę. Ponadto, w niedzielę, o godz. 12, muzeum organizuje warsztat z cyklu Cotton art, zatytułowany "Miękkie płaskorzeźby". "Przeszywanie, sklejanie, rozcinanie, plecenie. Papier, metal, sztuczne włókna, pasmanteria, tkanina. Kontrastując barwy, przełamując rytmy, zestawiając tworzywa uczestnicy będą uwalniać swoją wyobraźnię, dzięki czemu powstaną oryginalne +miękkie płaskorzeźby+" - zachęca na swojej stronie Muzeum.
Muzeum Mazurskie w Szczytnie, w dniach 23-24 września, oferuje bezpłatny wstęp dla seniorów oraz zwiedzanie wystaw: Polacy z Kresów Wschodnich na Warmii i Mazurach, Wystawa broni białej i palnej z XVIII-XX wieku, Piękno zaklęte w muszli – ślimaki drapieżne, Amerykanin w Warszawie - stolica w obiektywie Juliena Bryana 1936-74, Ludowe kafle mazurskie, Kultura ludowa Mazurów, Meble i tkaniny mazurskie, Szczytno i okolice w przeszłości, W mazurskiej kniei, Józef Balicki. Łowiectwo pasją życia.
Pełna lista instytucji, które przyłączyły się do akcji znajduje się na stronie internetowej MKiDN pod linkiem: http://mkidn.gov.pl/pages/strona-glowna/finansowanie-i-mecenat/kultura-dostepna/kultura-dostepna-dla-seniorow.php
Autor: Katarzyna Krzykowska (PAP)
ksi/ agz/