Skrzypaczka Roksana Kwaśnikowska, altowiolistka Agnieszka Podłucka oraz oboiści Gabriel Pidoux i Joao Miguel Moreira da Silva to laureaci I nagród w 11. Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Michała Spisaka, który odbywał się w Dąbrowie Górniczej.
Swój werdykt międzynarodowe jury ogłosiło w piątek późnym wieczorem, po ośmiu dniach zaciętej rywalizacji - do której stanęło 144 muzyków - i łącznie 66 godzinach przesłuchań, które odbywały się w Pałacu Kultury Zagłębia.
W corocznym konkursie biorą udział młodzi muzycy, do 30. roku życia. Rywalizują zawsze w trzech specjalnościach. W tym roku były to: skrzypce, altówka i obój. Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymują po 12 tys. zł oraz pamiątkowe statuetki.
Statuetka za zajęcie I miejsca powędruje do Roksany Kwaśnikowskiej w kategorii skrzypce, Agnieszki Podłuckiej w kategorii altówka; w kategorii obój jury pierwszymi miejscami wyróżniło dwóch artystów – to Francuz Gabriel Pidoux i Joao Miguel Moreira da Silva z Portugalii.
W sobotę nagrodzeni i wyróżnieni artyści wystąpią w konkursie laureatów w Pałacu Kultury Zagłębia. Będzie im towarzyszyć Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego, z którą grali już podczas ostatniego etapu konkursu. Podczas koncertu nastąpi uroczyste wręczenie nagród, wyróżnień oraz nagród pozaregulaminowych.
Patron konkursu Michał Spisak (1914-1965) to wybitny polski kompozytor, przedstawiciel polskiego XX-wiecznego neoklasycyzmu. Z pochodzenia dąbrowianin, absolwent Konserwatorium Muzycznego w Katowicach. Mieszkał w Dąbrowie Górniczej przez ponad 20 lat, jednak całe twórcze życie spędził w Paryżu, gdzie m.in. studiował kompozycję u słynnej Nadii Boulanger.
Artysta tworzył muzykę symfoniczną, kameralną i utwory solowe na fortepian, skrzypce i instrumenty dęte. Najlepszy okres jego pracy przypadł na czas powojenny, był wówczas laureatem wielu prestiżowych nagród, z których najbardziej znacząca to Grand Prix w konkursie na nowy oficjalny hymn olimpijski w 1955 r. Jego utwór wybrano z 392 kompozycji nadesłanych na konkurs. W 1957 r. zdobył pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. królowej Elżbiety w Brukseli za "Concerto giocoso" na orkiestrę kameralną. Zmarł w Paryżu w 1965 r.
Pierwszy międzynarodowy konkurs imienia Michała Spisaka - w 2007 r. - był kontynuacją wcześniejszego konkursu o randze ogólnopolskiej. Ten z kolei był następstwem Festiwalu im. Spisaka, zorganizowanego w 40. rocznicę śmierci artysty.(PAP)
kon/ jm/