OD.NOWA to hasło przewodnie 11. edycji Łódź Design Festivalu (ŁDF) - międzynarodowego wydarzenia, odbywającego się w Łodzi od 3 do 8 października i prezentującego różne rodzaje designu: wzornictwo przemysłowe, art i craft design, modę, projektowanie graficzne i architekturę.
"Właściwie OD.NOWA mogłoby być hasłem każdej edycji festiwalu, który co roku jest projektowany i przygotowywany zupełnie od nowa - jako miejsce prezentacji nie tylko obiektów ładnych, ale przede wszystkim takich, które mają szansę poprawiać nasze życie i świat na lepsze" - podkreślił dyrektor ŁDF Michał Piernikowski, przedstawiając na wtorkowej konferencji program tegorocznej edycji. Złożą się nań wystawy, wykłady, dyskusje i warsztaty.
Jednym z dwóch głównych tematów będzie starzenie się populacji jako wyzwanie stojące przed designem. Premierowo pokazana zostanie wystawa "New Old - projektowanie dla nas w przyszłości", która do Łodzi przyjedzie z prestiżowego London Design Museum. Drugi istotny temat Festiwalu to "Miejskie marzenia".
"Wystawa przygotowana przez Vitra Design Museum poświęcona będzie poprawie jakości życia w miastach. To na poły oniryczna i artystyczna wizja tego, co można zrobić, by nasze miasta były przyjaźniejsze dla mieszkańców" - wyjaśnił Piernikowski.
Dodał też, że London Design Museum i Vitra Museum to "dwie najważniejsze europejskie instytucje zajmujące się projektowaniem", zatem możliwość udostępnienia ich prezentacji znacznie podnosi rangę łódzkiej imprezy.
W programie ŁDF znalazło się łącznie ponad 30 wystaw, które będzie można oglądać w przestrzeni Art_Inukbatora przy ul. Tymienieckiego. Stanie tam m.in. kontener Polish Design Island 2017 - w jego wnętrzu znajdują się prace 27 projektantów z 9 regionów Polski. Będzie też ekspozycja projektów najlepszych polskich ilustratorów oraz prezentacje związane z plebiscytem "must have" i 10. edycją międzynarodowego konkursu "make me!".
"Konkurs dla młodych projektantów +make me!+ z niebagatelną nagrodą w wysokości 20 tys. zł ma już ugruntowaną pozycję w Europie. To przegląd najnowszych trendów w projektowaniu. W tym roku zaprezentujemy 17 nagrodzonych projektów, a zdobywcę głównej nagrody poznamy na uroczystej gali otwarcia" - dodał Piernikowski.
Z kolei wystawa "must have" to okazja do poznania najciekawszych polskich wdrożeń. W tym roku spośród 350 produktów zgłoszonych przez projektantów i producentów, a także radę ekspertów znak jakości "must have" otrzymało 75 produktów - ponad 40 z nich znajdzie się w ekspozycji festiwalowej.
"Wystawa +must have+ ukazuje trendy w polskim wzornictwie. W tym roku jest bardzo dużo rzemiosła, pójścia w stronę slow design, czyli skupienia się na tradycji i indywidualności. O tych trendach będziemy rozmawiać z projektantami i ekspertami w sobotę festiwalową. Przyjrzymy się też trendom globalnym ze szczególnym uwzględnienieniem tematyki ponownego używania odpadów czy wykorzystania w projektowaniu sztucznej inteligencji" - zaznaczyła Olga Łosiak z ŁFD
Łódź Design Festival to również okazja do prezentacji, przez polskie firmy z różnych branż, m.in. oświetleniowej, ceramicznej, meblarskiej; nowości designerskich. Jak co roku przygotowano strefy dla rodzin z dziećmi, gdzie najmłodsi będą mogli wziąć udział w warsztatach druku 3D, budowania robotów czy programowania i kodowania.
Dla profesjonalistów przygotowano wykłady i panele dyskusyjne oscylujące wokół tematyki architektury, nowej ekonomii, biznesu, przestrzeni miejskiej, trendów w projektowaniu. Gościem specjalnym ŁDF będzie Jenny B. Osuldsen ze znanej pracowni architektonicznej Snohetta, specjalizującej się: w architekturze bryłowej, krajobrazu i wnętrz; znanej m.in. z projektu Biblioteki Aleksandryjskiej w Egipcie.
Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
Edytor: Paweł Tomczyk(PAP)
agm/ pat/