"Ten i tamten las" - to pierwsza książka dla dzieci w dorobku Magdaleny Tulli. "To historia o nas samych. O tym, że jesteśmy dla siebie nawzajem ważniejsi niż myślimy. I o tym, że życie jest nieprzewidywalne” - napisała autorka.
Magdalena Tulli, autorka takich powieści jak "Sny i kamienie", "Tryby", "Skaza", "Kontroler snów", "Włoskie szpilki", laureatka Nagrody Fundacji im. Kościelskich i pięciokrotna finalistka Nagrody Literackiej Nike, koncentrowała się dotychczas na dorosłych odbiorcach. Jej powieści często opowiadały o trudnym dzieciństwie, osamotnieniu, ciężaru, jakim potrafi być rodzinna historia. Bajka "Ten i tamten las" to pierwsza książka Tulli dla dzieci.
Bohaterowie bajki Tulli to leśne zwierzęta - przemądrzały puchacz, wiecznie głody dzik, sprytna łasica, parka sympatycznych zajęcy oraz przygarnięty przez nich mały, biały króliczek, który uciekł z farmy. W lesie pojawiają się też inne postaci - małpa, zgubiony kotek, zbiegły z cyrku szympans, złośliwy gawron, a nawet wilk, który próbuje wszystkimi manipulować. Nowi goście powodują w lesie niemałe poruszenie, które wymaga od mieszkańców lasu organizowania zebrań i demokratycznych głosowań nad ich dalszym losem. Zwierzęta szybko przywiązują się jednak do nowych przybyszów, a spotkanie z każdym z nich przynosi kolejne życiowe nauki.
Gawron, który wyśmiewa się z innych zwierząt okazuje się być młodym ptaszkiem ze zwichniętym skrzydłem. Gdy zającom udaje się go wyleczyć, jego złośliwość znika. Wilk, który wydawałby się w bajce Tulli jednoznacznie złą postacią - oszukuje, manipuluje innymi zwierzakami, poluje na sarny - okazuje się być zwierzęciem rzadkim i chronionym, zasługującym na miejsce w lesie tak jak sympatyczniejsze zwierzęta. Mały kiciuś zagubiony w lesie, którym próbuje zaopiekować się łasica, uczy ją bezinteresownej miłości. Szympans, który uciekł z cyrku uzmysławia mieszkańcom lasu, że na świecie są zwierzęta, których istnienia nawet nie podejrzewały i że nie każdy obcy stanowi zagrożenie. Bajka kończy się melancholijnie - rozpoczyna się wycinka lasu, jego mieszkańcy muszą szukać schronienia gdzie indziej.
Z bajki Tulli wypływa morał: wszyscy jesteśmy sobie potrzebni wzajemnie. "To historia o nas samych. O tym, że jesteśmy dla siebie nawzajem ważniejsi niż myślimy. I o tym, że życie jest nieprzewidywalne" - napisała autorka o swojej bajce.
Historię uzupełniają rysunki przygotowane przez Alicję Rose. "Zależało mi na tym, by stworzyć odrębny świat, który przywoływałby na myśl świat prawdziwy, ale jednak posiadałby pewne cechy abstrakcyjne, tak aby to, co nawet wydaje nam się znajome, wcale takie do końca nie było; abyśmy mogli się zastanowić nad tym, na jakiej podstawie oceniamy. Chciałam pokazać, jak często widzimy świat dwubiegunowo, podczas gdy posiada on wiele niuansów" - powiedziała ilustratorka.
Książka, która właśnie trafia do księgarń, ukazała się nakładem Oficyny Wydawniczej Wilk & Król. (PAP)
autor: Agata Szwedowicz
edytor: Agata Zbieg
aszw/ agz/