Czy kłamstwo naprawdę ma krótki nogi, jak można stworzyć wodospad z dymu i co znajduje się w ziarenku piasku – to niektóre z zagadek nauki i tematy, jakie mogą w piątek wieczorem zgłębiać uczestnicy Nocy Naukowców w Poznaniu.
W trakcie 11. edycji Nocy Naukowców w Poznaniu swoje laboratoria w piątek udostępnia zwiedzającym Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Politechnika Poznańska, Uniwersytet Przyrodniczy, Akademia Wychowania Fizycznego, Uniwersytet Ekonomiczny oraz Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe. Spotkania, wykłady i warsztaty zaczynają się od 16:30 i potrwają do późnego wieczora. Szczegółowy program wydarzeń można znaleźć na stronie http://www.poznan.nocnaukowcow.pl/
Zapowiadając wydarzenia Nocy Naukowców Jolanta Szajbe z Politechniki Poznańskiej podkreślała, że wydarzenie to jest niezwykłą szansą, by na własne oczy przekonać się, jak fascynująca jest nauka, i jak naprawdę wygląda praca odkrywców, badaczy i wynalazców.
"W tym roku można wziąć udział w warsztatach malowania światłem, można samodzielnie konstruować samochody, samoloty i pojazdy bojowe. Można stworzyć pneumatyczną wędkę, by łowić ryby na powietrze, czy zbudować okulary z kartonu do podglądania wirtualnej rzeczywistości" – mówiła Szajbe.
"Na Politechnice można wziąć udział m.in. w pokazach Fizyka HOT Show, gdzie można się dowiedzieć, jak stworzyć wodospad z dymu, tornado ogniowe oraz gorące graffiti. Można też wraz z chemikami zajrzeć do magicznej krainy wulkanów i lodu" – dodała.
Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu zaplanowała w tym roku m.in. warsztaty o technice w piłce nożnej, czyli "konkurs na trenera kadry narodowej", a także trening Taekwondo z medalistami mistrzostw świata i Europy. Można także sprawdzić, czy rzeczywiście szansa na olimpijskie złoto jest zapisana w genach, oraz czego w trakcie minuty można się dowiedzieć z kropli krwi.
Na Uniwersytecie Ekonomicznym można natomiast podyskutować o przyszłości pieniądza i założyć własny biznes w wirtualnym świecie. Uczestnicy mogą także zwiedzać laboratorium wirtualnej rzeczywistości albo dowiedzieć się, jakie hobby mają naukowcy, i czy można połączyć pasję z karierą naukową.
Swoje propozycje przygotował także Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jak podkreśliła Agnieszka Motyl z UAM, w tym roku uczestnicy wraz z naukowcami mogą zgłębiać m.in. historię piękna.
"Można stworzyć swoje własne perfumy, kosmetyki, dowiedzieć się jak wyglądał styl w starożytnym Rzymie i co z tego stylu pojawia się w dzisiejszej modzie. Można także poznawać świat natury i sprawdzić co znajduje się w ziarenku piasku" – mówiła Motyl.
"Tradycyjnie zapraszamy też na +ścieżkę kryminalną+, podczas której można odkryć tajemnicę serii morderstw mając ze sobą vademecum roślin trujących. Dowiemy się też czy rzeczywiście każde kłamstwo ma krótkie nogi, jak sfotografować ducha, a na warsztatach - jak rozpoznać psychopatę, jakie posiada cechy i w jaki sposób może manipulować ludźmi" – dodała.
Urszula Mojsiej z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu zaznaczyła z kolei, że w tym roku w przygotowanie Nocy Naukowców zaangażowało się 360 naukowców, którzy zorganizowali ponad 200 wydarzeń. "To są nie tylko wykłady i pokazy, ale także gry terenowe, stoiska interaktywne. Młodzi naukowcy z Instytutu Zoologii nauczą nas na przykład rozpoznawania ptaków żyjących w miastach, a także opowiedzą o pracy lekarza weterynarii w ptasim azylu" – mówiła.
Noc Naukowców to ogólnoeuropejska impreza odbywająca się w tym samym terminie w wielu krajach. Tej nocy naukowcy europejskich miast odchodzą od swoich poważnych projektów, by bawić się z publicznością - być aktorami, showmanami i przewodnikami po laboratoriach. Noc Naukowców organizowana jest w Europie po raz dwunasty, w Poznaniu będzie to jej jedenasta edycja.
Noc Naukowców w Poznaniu patronatem medialnym objął serwis PAP - Nauka w Polsce.
Atrakcje przewidziane w Poznaniu stanowią element szerzej zakrojonej ogólnopolskiej akcji popularyzującej naukę. Programy wydarzeń nt. Nocy Naukowców w poszczególnych regionach można znaleźć m.in. na stronach:
http://nocnaukowcow.malopolska.pl
http://www.nocnaukowcow.olsztyn.pl/strona-glowna/
http://mlynwiedzy.org.pl/tnn2017-informacje-organizacyjne/ (PAP)
Autor: Anna Jowsa
Edytor: Anna Ślązak
ajw/ zan/