Tradycje dudziarskie w Wielkopolsce zostały wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego – poinformował PAP w piątek Wojciech Biedak z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.
Biedak podkreślił, że starania o wpisanie Tradycji Dudziarskich w Wielkopolsce na listę zaczęły się dwa lata temu, a pod egidą i z udziałem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury powstało Porozumienie Partnerskie na rzecz Tradycji Dudziarskich w Wielkopolsce.
„Po żmudnej pracy i zebraniu niezbędnej dokumentacji porozumienie oficjalnie aplikowało do Narodowego Instytutu Dziedzictwa o wpis na listę. Delegatem porozumienia wybrana została Ewelina Chatlas, dudziarka z Kapeli CK Zamek w Poznaniu, najstarszej, działającej nieprzerwanie kapeli dudziarskiej w kraju” – podkreślił Biedak.
Jak dodał, mimo, że oficjalna decyzja o wpisie na listę zapadła 31 lipca, to stosowne pismo dotarło do Poznania w ostatnich dniach września.
W informacji o wpisie na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński pogratulował wnioskodawcom i podkreślił, że ma nadzieję, że „wpis przyczyni się do promocji niematerialnego dziedzictwa kulturowego oraz zwiększenia świadomości ogółu społeczeństwa wagi tradycji i przekazu międzypokoleniowego”.
Biedak zaznaczył, że głównymi ośrodkami aktywności dudziarskiej w Wielkopolsce są Poznań i jego okolice, a także m.in. Kościan, Leszno, Gostyń, Rawicz i Zbąszyń.
„Tradycje dudziarskie w Wielkopolsce obejmują pięć typów dud: dudy kościańsko-bukowskie, dudy gostyńsko-rawickie, kozła weselnego, kozła ślubnego i sierszeńki. Informacja o wpisie to wielka satysfakcja dla wszystkich muzyków grających na dudach, kozłach i sierszeńkach oraz na skrzypcach przewiązanych, mazankach, skrzypcach i klarnecie Es, dla budowniczych tych instrumentów; decydujących o obrazie folkloru muzycznego w Wielkopolsce i wszystkich lokalnych społeczności kultywujących swoje obrzędy i obyczaje” – podkreślił Biedak.
Informacja o wpisie na listę przekazana będzie kapelom dudziarskim i środowiskom kultywującym tradycję dudziarską w sobotę, 30 września podczas Biesiady Koźlarskiej w Zbąszyniu.
Pierwszych wpisów na polską Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego dokonano w 2014 r. Znajdują się już na niej m.in. rusznikarstwo artystyczne i historyczne według tradycyjnej szkoły cieszyńskiej, szopkarstwo krakowskie i pochód Lajkonika, flisackie tradycje w Ulanowie, hafciarstwo kaszubskie szkoły żukowskiej, sokolnictwo, gwara warmińska jako nośnik tradycji ustnych, zabawkarstwo żywiecko-suskie i bartnictwo.
Według UNESCO dziedzictwo niematerialne to zwyczaje, przekaz ustny, wiedza i umiejętności oraz związane z nimi przedmioty i przestrzeń kulturowa, które są uznane za część własnego dziedzictwa przez daną wspólnotę, grupę lub jednostki.(PAP)
autor: Anna Jowsa
edytor: Paweł Tomczyk
ajw/ pat/