Wystawę "Roundabout Baltic. Wzornictwo z widokiem na morze", prezentującą prace twórców z Danii, Estonii, Finlandii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Polski i Szwecji, można od środy oglądać w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.
Katarzyna Szklarek z muzeum zwraca uwagę, że kuratorka ekspozycji Agnieszka Jacobson-Cielecka zdecydowała się na bardzo osobisty klucz doboru prac, inspirując się własnymi wspomnieniami ze spędzonego nad morzem dzieciństwa oraz obserwacjami z podróży odbywanych w wieku dojrzałym.
Jak mówi, prezentowane obiekty zgrupowane są w sześć rozdziałów, które "ukazują wspólnotę wyobraźni, technik i rzemiosła twórców zamieszkujących strefę nadbałtycką". Na wystawie będzie można zobaczyć przedmioty codziennego użytku, takie jak np. lampy, siedziska, naczynia, tekstylia.
Sama kuratorka, wspominając genezę projektu przyznaje, że jego początkiem było wrażenie z podróży. "Zauważyłam, że są miejsca, w których czuję się u siebie. Miejsca, których nie muszę się uczyć, bo są zrozumiałe, mimo że nigdy wcześniej tam nie byłam. Widoki już kiedyś widziane, kombinacje form i kolorów, które wydają się znane. Z czasem zrozumiałam, że to wrażenie pojawia się w miejscach związanych z morzem. Z Bałtykiem" - mówi.
Zwraca uwagę, że "Roundabout Baltic" to wystawa-opowieść. Według niej mimo, że nadbałtyckie kraje różni wiele, projektanci z tego obszaru wydają podobnie patrzeć na świat, bo Bałtyk łączy.
Agnieszka Jacobson-Cielecka to kuratorka licznych wystaw designu, krytyczka designu, dziennikarka, animatorka wydarzeń promujących wzornictwo, członkini rad programowych polskich i europejskich festiwali.
Ekspozycja w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi czynna będzie do 29 października. (PAP)
autor: Jacek Walczak
edytor: Agata Zbieg
jaw/ agz/