Dorobek artystyczny Moniki Żeromskiej, koleje jej losów oraz życie rodziny Żeromskich – ukazuje wystawa "Róża Konstancina. Monika Żeromska – córka, malarka, podróżniczka" w Muzeum Częstochowskim. Na ekspozycję składają się m.in. obrazy malarki przedstawiające martwą naturę, jej portrety, rysunki i fragmenty rękopisu z jej wspomnieniami.
"Wystawa pokazuje nie tylko dorobek artystyczny Moniki Żeromskiej, ale też koleje jej losu, okres, w którym mieszkała z rodzicami w Konstancinie. Dzięki jej wspomnieniom przybliżamy także postać Stefana Żeromskiego – najwybitniejszego twórcy pokolenia młodopolskiego oraz pokażemy, jaki Monika miała stosunek do ojca" – powiedziała PAP Katarzyna Jezierska z Muzeum Częstochowskiego.
Wystawa, której kuratorką jest Monika Świerczewska, została przygotowana we współpracy z Muzeum Narodowym w Kielcach. Jak podało częstochowskie muzeum, zgromadzone eksponaty pochodzą z Fundacji na Rzecz Utrzymania Spuścizny po Stefanie Żeromskim w Konstancinie-Jeziornej, Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie, BWA w Kielcach oraz od osób prywatnych.
Monika Żeromska urodziła się we Florencji w 1913 r. Była córką Stefana Żeromskiego i Anny Zawadzkiej. Studiowała w Szkole Plastycznej w Genewie, w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz w pracowni Riccardiego w Rzymie.
Po wojnie, w latach 1951-54, Żeromska projektowała dla warszawskich teatrów scenografię do sztuk Żeromskiego, Korzeniowskiego, Wilde'a. Zajmowała się malarstwem sztalugowym.
Jako pisarka zaistniała w latach 90. ub. wieku, wydając obszerne "Wspomnienia". Publikację można traktować jako przyczynek do biografii jej sławnego ojca, choć książka sama w sobie ma wartość literacką.
W 1994 r. Żeromska została uhonorowana nagrodą literacką im. Władysława Reymonta. Pod koniec życia założyła Fundację na rzecz Utrzymania Spuścizny po Stefanie Żeromskim.
Artystka lubiła podróżować, odwiedziła m.in. Włochy, Grecję, Wielką Brytanię, Norwegię, Hiszpanię, Izrael, Maroko.
Zmarła w 2001 r. Została pochowana obok rodziców, na Cmentarzu Ewangelicko-Reformowanym w Warszawie.
Ekspozycję będzie można oglądać do połowy stycznia w Pawilonie Wystawowym w częstochowskim Parku Staszica.(PAP)
autor: Agnieszka Kliks-Pudlik
akp/ itm/