Ponad 600 szkół ponadgimnazjalnych w kraju korzysta z bezpłatnych kursów on-line pod nazwą IT Szkoła, organizowanych przez Państwowy Instytut Badawczy NASK. Podczas piątkowej gali IT Szkoły nagrodzono uczniów i nauczycieli z najlepszymi wynikami.
IT Szkoła oferuje kursy e-learningowe dla wszystkich osób zainteresowanych samokształceniem w zakresie szeroko rozumianej informatyki. Zarejestrowani użytkownicy mogą oglądać wykłady on-line na żywo oraz nagrania wideo wykładów, spotkań i dyskusji o różnorodnej tematyce związanej z internetem.
"IT Szkoła to jest portal, na którym znajdują się kursy e-learningowe przede wszystkim dla uczniów i nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych z zakresu technologii informacyjno-komunikacyjnej, bezpieczeństwa, mediów społecznościowych, czyli wszystkiego, co jest związane z rozwojem internetu, informatyki" - powiedziała PAP kierownik IT Szkoły Agnieszka Gajewska.
Podała, że na platformie zarejestrowanych jest ponad 100 tys. uczniów i prawie 2 tys. nauczycieli z 620 szkół w Polsce. "Nauczyciel może stworzyć wirtualną klasę i zlecić uczniom różnego rodzaju zadania do wykonania i monitorować ich pracę. To jest też dodatkowe narzędzie, które można wykorzystać w klasycznym modelu edukacji" - podkreśliła Gajewska.
Dodała, że na platformie można również znaleźć materiały, które dotyczą m.in. bezpieczeństwa w sieci. "Można się dowiedzieć, jak radzić sobie w przypadku, kiedy np. ktoś umieści nasze zdjęcie w sieci bez naszej zgody. Gama materiałów jest bardzo szeroka" - podkreśliła Gajewska.
Jak zaznaczyła, na platformie znajduje się też kategoria kursów przeznaczonych nie tylko dla uczniów. "W tej kategorii może zarejestrować się każdy, kto chciałby się np. przekwalifikować, nauczyć czegoś nowego" - wyjaśniła.
Po pozytywnym ukończeniu kursu uczestnik dostaje certyfikat. Kursy są dostępne bezpłatnie całą dobę. Aby z nich skorzystać wystarczy zarejestrować się na stronie internetowej www.it-szkola.edu.pl.
Najbardziej aktywni uczniowie i nauczyciele zostają nagrodzeni podczas Gali IT Szkoły. Nagrody zostają przyznane w kategoriach: najlepsza szkoła w Polsce, najlepsza szkoła w rankingu wojewódzkim. Przyznawane są również nagrody indywidualne dla najlepszych uczniów. Zwycięzcą zostaje szkoła lub uczeń z najlepszym algorytmem udziału w kursach, poprawności i szybkości wypełnienia testów oraz liczby obejrzanych materiałów.
Laureatami tegorocznej edycji zostali m.in.: Zespół Szkół nr 3 im. Władysława Reymonta w Łukowie, Zespół Szkół Agrotechnicznych im. Wincentego Witosa w Ropczycach (woj. podkarpackie).
Jak powiedział podczas gali dyrektor NASK Wojciech Kamieniecki, realizacja kursów jest ściśle związana z powstaniem Ogólnopolskiej Sieci Edukacynej(OSE). Przypomniał, że projekt realizowany pod kierunkiem Ministerstwa Edukacji Narodowej i wspierany przez Ministerstwo Cyfryzacji ma być siecią teleinformatyczną, łączącą wszystkie szkoły w Polsce.
Uruchomienie OSE ma pozwolić na wprowadzenie nowych form kształcenia i wyrównanie szans edukacyjnych wszystkich uczniów w Polsce, w szczególności uczniów zamieszkujących mniejsze miejscowości i wsie poprzez: zapewnienie dostępu do szybkiego internetu, dostarczenie multimedialnych treści edukacyjnych, zapewnienie usługi bezpieczeństwa sieciowego.
Podczas gali zaprezentowano również statystyki NASK, z których wynika, że ponad 99 proc. młodych ludzi w wieku 13 -18 lat korzysta z internetu. Podano, że czas korzystania z internetu przez młodzież wynosi ok. 3,5 h, natomiast wśród użytkowników smartfonów ten czas wydłuża się do ponad 5 h.
Ponad połowa nastolatków deklaruje z kolei, że ogranicza dostępność swoich prywatnych informacji, zamieszczanych w sieci. (PAP)
autor: Karolina Kropiwiec
edytor: Anna Małecka
kkr/ malk/