Biblista ks. Manfred Uglorz, metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, członek zarządu woj. śląskiego Henryk Mercik oraz Zespół "Śląsk” - to tegoroczni wyróżnieni "Śląskimi Szmaragdami". Środowisko śląskich ewangelików wręczyło je podczas Gali Reformacyjnej w Katowicach.
"Śląskie Szmaragdy" przyznawane są wybitnym przedstawicielom Śląska za szczególne osiągnięcia w dziedzinie ekumenizmu, tolerancji, pojednania między narodami i integracji europejskiej.
Wyróżnienie przyznawane jest co roku w Święto Reformacji, które obchodzone jest na pamiątkę ogłoszenia 95 tez Marcina Lutra i przybicia ich na drzwiach kościoła w Wittenberdze. Co roku nagrodę otrzymują dwie osoby – jedna z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i jedna spoza niego. W tym roku formuła została rozszerzona – w związku z obchodami 500-lecia reformacji.
Podczas sobotniej Gali Reformacyjnej w sali Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach wręczono cztery wyróżnienia.
Ks. prof. Manfred Uglorz dostał nagrodę m.in. jako najwybitniejszy polski teolog ewangelicki przełomu XX i XXI w. i wychowawca wielu duchownych, działający także na uczelniach świeckich. Kapituła „Szmaragdu" przyznała mu go "za wielki wkład w rozwój ponadwyznaniowej teologii biblijnej i dogmatycznej, za wychowanie i wyedukowanie rzeszy teologów i katechetów, a w Roku Reformacji – za podarowanie polskiemu czytelnikowi +Marcina Lutra – ojca reformacji+".
Abp Wiktor Skworc został uhonorowany jako m.in. człowiek dialogu i pojednania, a także autorytet dla mieszkańców regionu – w nauczaniu popartym czynami wzywający do jedności, zrozumienia, tolerancji i akceptacji; dostrzegający mniejszości wyznaniowe. Jak napisali przedstawiciele kapituły, nagrodę otrzymał za „doskonałe rozumienie Śląska jako szmaragdu, swoistej mieszanki narodów, kultur, wyznań religijnych i poprzez służbę duszpasterską budowanie pojednania, zrozumienia, szacunku i akceptacji”, a także za „ekumeniczną otwartość i życzliwość”.
Henryk Mercik został przedstawiony jako bezkompromisowy w przekonaniach i bezpośredni w wierze człowiek dialogu - traktujący swą funkcję (członka zarządu regionu odpowiedzialnego za kulturę) po ewangelicku – jako powołanie. Przyznana mu nagroda jest także podziękowaniem dla zarządu woj. śląskiego za zrozumienie specyfiki wielokulturowości i wielowymiarowości Śląska. Sam Mercik otrzymał ją – jak zaznaczono - „za pokazanie okaleczonym trudną historią ewangelikom Górnego Śląska, że są ważną cząstką tamtejszych społeczeństwa, kultury i tożsamości”.
Zespół „Śląsk”, w którego imieniu nagrodę odebrał dyrektor Zbigniew Cierniak, kapituła nagrodziła „za ukazywanie i propagowanie w swojej twórczości bogactwa kultury śląskiej, za profesjonalizm, za koncerty oraz płytę „Solus Christus”. Płyta i koncert pod tym tytułem, jak wyjaśniono w laudacji, zawierają program opracowany przez zespół z okazji jubileuszu 500 lat reformacji, stanowiący o życiu religijnym ewangelików zawartym w pieśni i Słowie Bożym.
Podczas Gali Reformacyjnej w NOSPR wystąpiły m.in. chór złożony z przedstawicieli chórów diecezji katowickiej oraz chór dziecięco-młodzieżowy. Zespół „Śląsk” prezentował fragmenty programu „Solus Christus”. Zwieńczeniem wieczoru było wykonanie przez NOSPR pod dyrekcją Alexandra Liebreicha Symfonii Reformacyjnej Felixa Mendelssohna Bartholdy'ego.
Jeden z pierwszych wyróżnionych „Śląskim Szmaragdem” prof. Jerzy Buzek przypomniał, że to nieżyjący już biskup katowicki Tadeusz Szurman był autorem pomysłu, aby nazwa nagrody - "Śląski Szmaragd" - nawiązywała do poetyckiej wypowiedzi sprzed kilku wieków, porównującej Śląsk do szmaragdu, którego wartość jest tym większa, im więcej w tym szlachetnym kamieniu różnorodnych cząstek.
„Tak trochę, jak nasza śląska ziemia, która od wieków przyjmowała tutaj przybyszów różnych kultur, narodowości, wyznań, udomawiała ich i tworzyli oni tę niezwykłą mieszankę stanowiącą siłę tej ziemi wraz z jej odwiecznymi mieszkańcami. Pojawienie się luteran miało tę samą siłę i tę samą moc, bo reformacją 500 lat temu była odnowa w harmonii ze Stwórcą, z innymi ludźmi, ze wszystkim, co nas otacza, a przede wszystkim z samym sobą” - zaznaczył Buzek.
W minionych latach "Śląskie Szmaragdy" odebrali m.in. arcybiskupi Alfons Nossol i Damian Zimoń, pisarz Jerzy Pilch, skoczek narciarski Adam Małysz, reżyser Kazimierz Kutz, zwierzchnik diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego bp Paweł Anweiler oraz wybitny kardiochirurg prof. Marian Zembala.(PAP)
autor: Mateusz Babak
mtb/ mhr/