W cerkwi pw. Apostołów Piotra i Pawła w Siemiatyczach (Podlaskie) odbyła się w niedzielę chirotonia prawosławnego biskupa Warsonofiusza. To wyświęcenie ostatniego z czterech nowych biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
Uroczystości w Siemiatyczach przewodniczył zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa w asyście innych hierarchów. Biskup Warsonofiusz (Bazyli Doroszkiewicz) będzie miał tytuł biskupa siemiatyckiego - pomocniczego w prawosławnej diecezji warszawsko-bielskiej. Siedzibą biskupstwa będzie Grabarka, najważniejsze w kraju cerkiewne sanktuarium.
61-letni bp Warsonofiusz w przeszłości był przełożonym monasterów w Jabłecznej i w Sakach. Studiował w Polsce, Stanach Zjednoczonych (w 1983 roku tamże otrzymał święcenia kapłańskie), Grecji i Francji. Hierarcha ma tytuł doktora habilitowanego nauk teologicznych, zajmuje się m.in. problematyką rozłamu chrześcijaństwa. Jest wykładowcą i autorem licznych publikacji.
Za przybliżanie polskiemu czytelnikowi źródeł rozłamu chrześcijaństwa, w ub. roku został wyróżniony medalem im. księcia Konstantego Ostrogskiego, przyznawanym przez miesięcznik "Przegląd Prawosławny" za zasługi w rozwoju myśli, kultury i duchowości prawosławia oraz działalność na rzecz jednoczenia chrześcijan.
Chirotonia w Siemiatyczach była ostatnią z czterech, które w ostatnich tygodniach miały miejsce w polskiej Cerkwi. Wcześniej w Warszawie wyświęceni zostali: nowy ordynariusz diecezji łódzko-poznańskiej Atanazy oraz biskup hajnowski Paweł (pomocniczy w diecezji warszawsko-bielskiej), zaś w Białymstoku - biskup supraski Andrzej, biskup pomocniczy diecezji białostocko-gdańskiej.
Dokładnych danych dotyczących liczby prawosławnych w Polsce nie ma. Przedstawiciele Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego szacują liczbę wiernych na 450-500 tys. osób. Według danych GUS - uznawanych jednak przez hierarchów za niemiarodajne - w ostatnim spisie powszechnym przynależność do Cerkwi w Polsce zadeklarowało 156 tys. osób.
Za centrum prawosławia w naszym kraju uważane jest województwo podlaskie, zwłaszcza jego południowo-wschodnia część. Administracyjnie Kościół prawosławny w Polsce ma sześć diecezji, prawosławny ordynariat WP oraz tzw. kościelne jednostki zagraniczne, bo w jurysdykcji Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego znajduje się również diecezja w Brazylii, z siedzibą arcybiskupstwa w Rio de Janeiro. (PAP)
autor: Robert Fiłończuk
edytor: Jacek Ensztein
rof/