Koncerty orkiestr dętych, wystawa, gra miejska czy potańcówka w folkowych rytmach złożą się na "festiwal otwarcia" nowej siedziby Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach, który odbędzie się 13 i 14 października.
Budynek przy ul. Teatralnej 4, w którym niegdyś mieściła się siedziba Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, przez kilka lat stał opustoszały. Teraz ma szansę zyskać nowe życie.
„Wierzymy, że obecność naszej instytucji w przestrzeni ulicy Teatralnej pozytywnie wpłynie zarówno na ofertę kulturalną miasta, jak i społeczny odbiór ulicy. Chcemy aktywnie współtworzyć markę tego miejsca i postulować stworzenie tu przestrzeni tzw. Małej Strefy Kultury" - powiedział dyrektor instytutu Adam Pastuch.
Placówka dołączy do działających już przy tej ulicy Sceny w Malarni Teatru Śląskiego i Państwowej Szkoły Muzycznej. Teatralna prowadzi do odnowionego w ostatnich latach Rynku w Katowicach.
Regionalny Instytut Kultury realizuje działania badawcze, szkoleniowe i animacyjne. Od lat popularyzuje i promuje dziedzictwo kulturowe, tworzy sieci współpracy podmiotów sektora kultury oraz oferuje wsparcie w realizacji działań kulturalnych. Jest też wydawcą kwartalnika "Fabryka Silesia" oraz publikacji specjalistycznych, takich jak "Wiadomości Konserwatorskie Województwa Śląskiego".
W ramach "festiwalu otwarcia" 13 października przy ul. Teatralnej 4 będzie można posłuchać o etnograficznej działalności Instytutu i zobaczyć jej efekty. Zaprezentowana zostanie wystawa fotograficzna ilustrująca obrzędowość doroczną w województwie śląskim, a także najnowsze wydawnictwo instytutu, powstałe dzięki współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa.
Na godzinę 17 zaplanowano “koncert bez nadęcia” czyli występy orkiestr dętych na ul. Teatralnej. Będzie można wysłuchać zespołu Tsigunz Fanfara Avantura i Orkiestry Dętej Katowice. Autorem koncepcji koncertu jest Michał Fetler. Wieczór zakończy potańcówka w starym stylu połączona z warsztatami. Do tańca zagrają Kapela Bałamutki oraz Rube Świnye.
Dzień później Instytut zaprosi do wspólnej zabawy nieco młodszych odbiorców. Między 11 a 13 na ulicy Teatralnej odbędzie się gra miejska pod nazwą Kryminalna Teatralna - jej uczestnicy będą mieli za zadanie rozwiązać zagadkę tajemniczego zaginięcia Louisa Diebla, czyli pierwszego katowickiego burmistrza. Przez cały dzień odbywać się będą także warsztaty “Era Gutenberga”, w czasie których najmłodsi będą mogli spróbować swoich sił w roli drukarza czy zecera.
O 15 redakcja kwartalnika "Fabryka Silesia" opowie o nowym numerze wydawnictwa, które tym razem poświęcono edukacji kulturalnej. Odbędzie się także premiera najnowszego wydawnictwa Instytutu - Regionalnego Informatora Kulturalnego. Finałem Festiwalu Otwarcia będzie spotkanie ze Szczepanem Twardochem połączone z promocją najnowszej publikacji autora pt. "Ballada o pewnej panience".(PAP)
autor: Anna Gumułka
edytor: Agata Zbieg
lun/ agz/