Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach wraz z zespołem katedralnym, jako czwarty obiekt w województwie świętokrzyskim, zostanie wpisany na listę Pomników Historii, na której znajdują się m.in. zamek krzyżacki w Malborku oraz pola bitew pod Grunwaldem i na Westerplatte.
Na krajowej liście Pomników Historii znajduje się obecnie 70 zabytkowych obiektów, m.in. zamek krzyżacki w Malborku, pole bitwy pod Grunwaldem czy klasztor na Jasnej Górze. W listopadzie na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy znajdą się na tej liście kolejne polskie zabytki, a wśród nich Pałac Biskupów Krakowskich wraz zespołem katedralnym – poinformował o tym podczas poniedziałkowej konferencji prasowej szef świętokrzyskich struktur PiS Krzysztof Lipiec.
„Na stulecie państwa polskiego będzie w Polsce ponad 100 Pomników Historii. Znajdzie się na niej ponad 30 nowych obiektów. Ten tytuł to nie tylko splendor, ale także dodatkowe profity, jeśli chodzi np. o pozyskiwanie środków finansowych na ochronę dziedzictwa narodowego. Teraz wśród tych zabytków znajdzie się także kielecki Pałac Biskupów Krakowskich wraz z zespołem katedralnym, staraliśmy się o to od wielu lat” – zaznaczył Lipiec.
„To miejsce niezwykle istotne nie tylko dla Kielc, czy regionu świętokrzyskiego, ale i całego kraju” – podkreślił dyr. Muzeum Narodowego w Kielcach, które na swoją siedzibę w Pałacu Biskupów Krakowskich, Robert Kotowski. Dodał, że obecność na liście Pomników Historii pozwoli kieleckiej placówce jeszcze lepiej wykonywać zadania, do których została stworzona.
„Ustawową rolą muzeów jest gromadzić, chronić i udostępniać zwiedzającym obiekty dziedzictwa kulturowego. By jednak jak najlepiej wykonywać te zadania potrzebne są środki finansowe. Liczymy, że teraz będzie o nie łatwiej. Pomniki Historii to przecież najważniejsze polskie obiekty zabytkowe” – przypomniał Kotowski.
Dodał, że już samo staranie się o wpis przyniosło kieleckiemu muzeum wymierne korzyści. Muzeum Narodowe rozpoczęło już realizację dwóch projektów, na które w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 otrzymało ponad 40 mln zł. Pieniądze przeznaczone zostaną na remont zespołu pałacowego oraz zabytkowego centrum urbanistycznego w Wiślicy, gdzie utworzono oddział kieleckiego muzeum.
„W Pałacu Biskupów Krakowskich zmieni się elewacja, wnętrza, zmodernizujemy też naszą galerię, aby dostosować ją do współczesnych standardów. Jeśli chodzi o Wiślicę, to jestem przekonany, że już za kilka lat będzie jednym z najciekawszych i najczęściej odwiedzanym miejsc w regionie. Już rozpoczęliśmy starania o wpisanie wiślickich zabytków na listę Pomników Historii” – potwierdził dyr. muzeum.
Pomniki Historii ustanawiane są od 1994 roku na mocy specjalnego rozporządzenia podpisywanego przez prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, na wniosek ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Do dziś to wyróżnienie przyznano 70 zabytkom, w tym trzem z województwa świętokrzyskiego: kopalniom krzemienia z okresu neolitu w Krzemionkach pod Ostrowcem Św., klasztorowi na Świętym Krzyżu i opactwu cystersów w Wąchocku.
Na liście znajdują się obiekty o szczególnym znaczeniu dla dziedzictwa kulturowego kraju. Pomnikami Historii mogą być obiekty architektoniczne, krajobrazy kulturowe, układy urbanistyczne lub ruralistyczne, zabytki techniki, obiekty budownictwa obronnego, parki i ogrody, cmentarze, miejsca pamięci najważniejszych wydarzeń lub postaci historycznych oraz stanowiska archeologiczne. (PAP)
Autor: Janusz Majewski
edytor: Agata Zbieg
maj/ agz/