Rząd przyjął we wtorek nowelizację uchwały, która zwiększa budżet na budowę Muzeum Historii Polski z 310 do 659 mln zł.; wydłuża też termin budowy do 2020 r.- poinformowało CIR. Zmiana podyktowana jest uaktualnieniem warunków finansowych i organizacyjnych budowy muzeum - podało CIR.
Rząd przyjął we wtorek, przedłożoną przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego, nowelizację uchwały w sprawie ustanowienia programu wieloletniego "Budowa Muzeum Historii Polski w Warszawie". Pierwotny program budowy Muzeum Historii Polski był przyjęty przez rząd Ewy Kopacz pod koniec lipca 2015 roku.
Obecna uchwała przewiduje, że - wobec zwiększenia planowanej powierzchni budynku muzeum z 24 do ok. 44,7 tys. m kw. - niezbędne jest wydłużenie terminu budowy z 2019 r. do 2020 r. "Poprzednią wielkość powierzchni obiektu wyznaczono bez żadnych podstaw projektowych i architektonicznych. W związku z tym muszą się także zwiększyć koszty inwestycji z 310 do 659 mln zł." - wyjaśniono w komunikacie CIR.
Jak informuje CIR, gmach muzeum zostanie wzniesiony na terenie Cytadeli Warszawskiej. Zajmie główne miejsce na terenie Cytadeli w zespole muzealnym obok Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum X Pawilonu i Muzeum Katyńskiego.
CIR podkreśla, że Muzeum Historii Polski to jedno z "najważniejszych przedsięwzięć w dziedzinie polityki pamięci i polityki historycznej". "Ma prezentować zagadnienia kluczowe dla państwowości i historii Polski w perspektywie długookresowej. Jego zadaniem będzie promowanie polskiego dziedzictwa historycznego w świecie, a także dotarcie do jak największej liczby osób ciekawych historii i losów naszego państwa oraz przyciągnięcie i zainteresowanie tą tematyką ludzi młodych" - napisano.
Zgodnie z przyjętą uchwałą, muzeum ma być centrum nowoczesnej edukacji historycznej, patriotycznej i obywatelskiej. "Placówka, oprócz prowadzenia badań dotyczących dziejów Polski, powinna stać się ośrodkiem głębszej myśli i refleksji o polskiej historii" - podkreślono w komunikacie CIR.
Muzeum Historii Polski zostało powołane 2 maja 2006 roku przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Do jego głównych zadań należy promocja polskiej historii i kultury w Polsce i zagranicą, gromadzenie zbiorów związanych z historią Polski oraz szeroko pojęta działalność edukacyjna. Choć muzeum nie ma jeszcze własnej siedziby, zrealizowało już wiele wystaw. (PAP)
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
autor: Katarzyna Krzykowska
edytor: Agata Zbieg
ksi/ agz/