Koncerty muzyki sakralnej w niecodziennym wykonaniu wypełnią Festiwal Muzyka Wiary-Muzyka Pokoju, który rozpocznie się w niedzielę w Warszawie. Oprócz artystów z egzotycznych krajów, w wydarzeniu wezmą udział polscy muzycy, m.in. grupa Osjan.
Jak podkreślił dyrektor artystyczny wydarzenia Miron Zajfert, muzyka, którą uczestnicy będą mieli okazję usłyszeć podczas licznych koncertów, zorganizowanych w ramach festiwalu, jest "głęboko emocjonalna, a wątki mistyczno-magiczne są w niej żywotne i ważne". "Ona tworzy pewien, w moim odczuciu, odwieczny, uniwersalny, muzyczny komunikat, który człowiek od swojego zarania wysyłał w kierunku istoty najwyższej, nieważne, jak ona się nazywała. To komunikat: usłysz nas, wysłuchaj nas" - dodał Zajfert w rozmowie z PAP.
Jak podkreślił, idea Festiwalu Muzyka Wiary-Muzyka Pokoju, który rozpocznie się w niedzielę w Warszawie, narodziła się w ubiegłym roku, kiedy Centrum Myśli Jana Pawła II realizowało obchody 30-lecia słynnej modlitwy w Asyżu, zainicjowanej przez papieża Polaka. "Była wydarzeniem wielokulturowym i wieloreligijnym. Udało się wówczas zgromadzić przedstawicieli licznych wyznań, nie tylko religii monoteistycznych" - zaznaczył Zajfert. Jak dodał, z tej okazji zorganizowano dwudniowy cykl koncertów, który w tym roku zyskał rangę festiwalu.
Zainauguruje go koncert interpretacji pieśni i motetów Piotra z Grudziądza, oraz występ zespołu Bastarda. Uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję usłyszeć również legendarny zespół Osjan, który wystąpi w składzie: Jacek Ostaszewski, Wojciech Waglewski, Radosław Nowakowski i Milo Kurtis. "Jest on kulturowym i legendarnym ewenementem na naszej scenie. Od samego początku to, co tworzyli, była mistyczną podróżą po wielu kulturach świata, z której potrafili wyciągnąć, wysnuć energetyczną siłę, bliską mistyki, uniwersalnego sacrum. To są emocje w czystej postaci" - powiedział PAP Zajfert.
Polskim wykonawcom towarzyszyć będą muzycy z innych krajów - Rasm Al-Mashan i Buba Kuyateh, którzy wystąpią z Sebastianem Wypychem. Zaplanowano także koncert Karoliny Cichej i Elżbiety Rojek, oraz Wacława Zimpela z formacją LAM, z którą na jednej scenie stanie hinduski perkusista Giridhar Udupa, wirtuoz muzyki sakralnej. Jak zapewnił Zajfert, podczas tego pokazu nie zabraknie improwizacji, gdyż "wszyscy oni są znakomitymi muzykami i improwizatorami". "Mówimy tutaj o bardzo współczesnych, nowatorskich, momentami nawet wręcz radykalnych brzmieniach i narzędziach muzycznych XXI w. Tymi właśnie metodami będą się wypowiadać artyści" - dodał Zajfert.
Najważniejszym punktem w harmonogramie wydarzeń towarzyszących koncertom, będzie modlitwa o pokój, którą zainicjowano już w zeszłym roku. "To była wielowyznaniowa, symultaniczna modlitwa w wielu warszawskich świątyniach, która jest z jednej strony nawiązaniem do modlitwy w Asyżu, a z drugiej strony sygnałem, że nienależnie od tego, czy modlimy się w cerkwi, synagodze czy meczecie, to jednak idea pokoju jest ponadczasowa i ponad wszystkim. I tak będzie także w tym roku" - powiedział Zajfert.
Festiwal poprzedzi debata "Po co nam muzyka?" z udziałem: dr Beaty Bolesławskiej, Karoliny Cichej, dr Michała Łuczewskiego, Mirona Zajferta i Marcina Majchrowskiego, którzy zastanawiać się będą nad relacją muzyki i wiary. Specjalnie na festiwal powstało także przedsięwzięcie "Echa pojednania", który zaprezentuje zespół Kwadrofonik; z kolei Bester Quartet zinterpretuje „Księgę aniołów” Johna Zorna. Wydarzenie zakończy spektakl słowno-muzyczny "Źródła pokoju" z udziałem aktorów Emilii Komarnickiej-Klynstry oraz Redbada Klynstra-Komarnickiego. Zaprezentowany zostanie także program „Ceratitis Capitata” z utworami Pawła Szamburskiego.
Więcej szczegółów znaleźć można na stronie: www.muzykawiary.pl. (PAP)
autor: Nadia Senkowska
edytor: Paweł Tomczyk
nak/ pat/