Ormianie na kartach polskiej historii zapisali się bardzo pięknie, chociaż nigdy nie byli dużą grupą narodowościową Rzeczpospolitej, to jednak ich zasługi dla niej są ogromne. Znaleźli tu drugą ojczyznę - powiedziała wicemarszałek Senatu Maria Koc otwierając wystaw.
"Dziś w Senacie gościmy wyjątkową wystawę poświęconą polskim Ormianom, którzy przybyli na ziemie Polski, prawdopodobnie jeszcze wcześniej niż 650 lat temu; za panowania Króla Kazimierza Wielkiego, który w 1349 roku włączył na stałe Lwów w granice naszego kraju" - powiedziała Maria Koc. "W tym okresie pojawili się w Lwowie Ormianie" - dodała.
"Ormianie na kartach polskiej historii zapisali się bardzo pięknie, chociaż nigdy nie byli dużą grupą narodowościową Rzeczpospolitej, to jednak ich zasługi dla niej są ogromne. Dawna Rzeczpospolita była krajem wielokulturowym i bardzo tolerancyjnym, dlatego Ormianie znaleźli tutaj swoją drugą ojczyznę. Którą pokochali, której byli wiernymi dziećmi" - mówiła marszałek Koc.
W otwarciu wystawy "Ormianie w Polsce", wzięła udział delegacja ormiańska, na czele której stał przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Republiki Armenii Ara Babloyan.
"Historyczne źródła udowadniają, że Polacy i Ormianie znają się od wieków. Część Ormian była zmuszona zostawić swój ojczysty kraj, osiedlając się na ziemiach polskich. Polski Król i szlachta zapewniła im przyjazną atmosferę, dzięki czemu zostali w Rzeczpospolitej" - powiedział Babloyan, dziękując marszałkowi Karczewskiemu za zorganizowanie wystawy.
Przypomniał iż: "w tym roku obchodzimy 25 lecie ustanowienia stosunków dypolomatycznych pomiędzy naszymi krajami. W ostatnich latach te stosunki przeżywają rozwój" - powiedział.
Przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Republiki Armenii podkreślił, że stosunek Polaków do Ormian najlepiej pokazuje potępienie ludobójstwa Ormian przez polskie władze.
Z ekspozycji w Senacie dowiadujemy, że Ormianie zajmowali w Polsce istotne stanowiska publiczne, mieli wpływ na rozwój polskiej kultury oraz istotny wkład w reformę Rzeczpospolitej w XVIII wieku
Polscy Ormianie aktywnie angażowali się w obronność Polski na przestrzeni dziejów. Brali udział m.in.: w bitwach pod Warną, Chocimiem, Kamieńcem Podolskim, Wiedniem.
Udział w uroczystym otwarciu wystawy wzięli również: wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz, ambasador Republiki Armenii w Polsce Edgar Ghazaryan, senatorowie: Maria Anders i Kazimierz Kleina. (PAP).
autor: Maciej Puchłowski
edytor: Paweł Tomczyk
mmmp/ pat/