22 drewniane kościoły na Śląsku Cieszyńskim, po polskiej i czeskiej stronie granicy, będzie można poznać dzięki wirtualnym wycieczkom, które jeszcze w br. trafią do Internetu - powiedziała pomysłodawczyni projektu Irena Prengel-Adamczyk z Muzeum w Cieszynie.
„Każda osoba z dostępem do Internetu będzie mogła obejrzeć wnętrza kościołów lub kaplic i dzięki opisom w językach polskim, czeskim i angielskim poznać ich historię. Podane zostaną też dane GPS, aby ułatwić dojazd do nich, bo do niektórych naprawdę niełatwo dotrzeć” – powiedziała Prengel-Adamczyk, która w Muzeum Śląska Cieszyńskiego kieruje działem sztuki.
Panoramy 360 st. z wnętrz świątyń opublikowane zostaną na stronach muzeów z Cieszyna i Czeskiego Cieszyna, które wspólnie realizują przedsięwzięcie, a także katolickich diecezji: bielsko-żywieckiej w Polsce i ostrawsko-opawskiej w Czechach.
Prengel-Adamczyk poinformowała PAP, że prace dobiegają już końca. „W tej chwili brakuje nam tylko jednej panoramy – kościółka św. Jadwigi Śląskiej, który znajduje się przy rezydencji prezydenta RP na Zadnim Groniu w Wiśle. Pozostałe zostały już wykonane. Trwa techniczna obróbka materiału” – powiedziała.
Wszystkie kościoły i kaplice są rzymsko-katolickie. Budynek w Olbrachcicach na Zaolziu formalnie jest własnością samorządu. W prywatnych rękach znajduje się kaplica Andziałówka.
Najstarsze świątynie znajdują się po czeskiej stronie granicy. „Niestety, kościół w Gutach, najstarszy spośród nich, bo pochodzący z początków drugiej połowy XVI w., spłonął latem br. Świątynia w Nydku pochodzi z 1576 r., a w Rzepiszczu prawdopodobnie z 1606 r.” – powiedziała Irena Prengel-Adamczyk. Większość kościołów po polskiej stronie powstała w XVIII w. Najstarszy, w Bielowicku, został wzniesiony w 1701 r.
Zdaniem pracowniczki cieszyńskiego muzeum, kościoły na przestrzeni lat były wielokrotnie remontowane i – nierzadko – przebudowywane. „Drewno nie jest materiałem trwałym, więc takie prace były konieczne. Większość z nich zachowała jednak charakterystyczny styl: budynku z wieżą” – powiedziała.
Prengel-Adamczyk dodała, że najcenniejszym zabytkiem, który będzie można zobaczyć, jest znajdujący się w pochodzącej z początku XX w. kaplicy przy rezydencji prezydenta RP fragment renesansowego ołtarza. Został on przeniesiony z kościoła w Bystrzycy na Zaolziu.
Szefowa działu sztuki cieszyńskiego muzeum dodała, że w przeszłości niemal w każdej miejscowości istniały drewniane świątynie. Niestety, część z nich spłonęła, a inne rozebrano w XIX w., gdy w ich miejsce budowano murowane kościoły.
Udostępnienie w Internecie panoram drewnianych świątyń na Śląsku Cieszyńskim to część przedsięwzięcia, który realizują wspólnie od lutego br. Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie i Muzeum w Czeskim Cieszynie. Obejmuje ono m.in. również konferencję naukową i wydanie publikacji. Projekt uzyskał dofinansowanie z funduszy UE.
Muzeum Śląska Cieszyńskiego - obok muzeum w Puławach - jest najstarszą regionalną placówką muzealną w Polsce. Założył je w 1802 r. ks. Leopold Szersznik. Muzeum w Czeskim Cieszynie powstało w 1948 r. (PAP)
autor: Marek Szafrański
edytor: Paweł Tomczyk
szf/ pat/