Koncerty, debaty, a także wycieczki śladami reformacji - to niektóre z wydarzeń szczecińskich obchodów 500. rocznicy reformacji. Państwo Pomorskie było jednym z pierwszych krajów Cesarstwa, w którym przyjęto nauki Marcina Lutra.
Kilkudniowe obchody rocznicy w stolicy Pomorza Zachodniego zainauguruje 25 października koncert zespołu muzyki dawnej Il Tempo w Bazylice Archikatedralnej p.w. św. Jakuba. W programie obchodów znalazły się także seminarium naukowe "Reformacja Wczoraj i Dziś" i dyskusja o wpływie reformacji na Pomorze Zachodnie. Przygotowano również wycieczki z przewodnikiem po Szczecinie śladami reformacji. Wydarzeniem, które zakończy 31 października uroczyste obchody, będzie koncert Mate.O.
Kościoły luterańskie na całym świecie dziesięć lat przygotowywały się do roku jubileuszowego - powiedział dziennikarzom ks. Sławomir Sikora z Kościoła Ewangelicko-Augsburska w Szczecinie.
"Bardzo istotne było dla nas, aby przy okazji tego jubileuszowego roku współpracować z chrześcijanami z różnych wyznań. Kiedy mówimy o reformacji i współpracy, to przede wszystkim mamy na myśli współpracę z Kościołem rzymskokatolickim. Musimy mieć świadomość, że dotychczas wszelkiego rodzaju okrągłe rocznice były związane z rokiem wyjątkowych napięć między tymi dwoma Kościołami, gdzie wzajemnie wypominano sobie błędy przeszłości. Natomiast ten rok, który w tej chwili przeżywamy, to jest pierwszy rok, kiedy okrągły jubileusz reformacji możemy przeżywać w dobie ekumenizmu" - zaznaczył ks. Sikora.
Jak dodał, w Szczecinie obchody roku jubileuszowego rozpoczęto w styczniu od wspólnego nabożeństwa, w którym brali udział duchowni i wierni Kościoła rzymskokatolickiego, luterańskiego i prawosławnego z państw Basenu Morza Bałtyckiego.
"Na co dzień spotykamy się w różnych Kościołach, które różnią się od siebie, jeśli chodzi o teologię, praktykę, a nasze nabożeństwa wyglądają inaczej, ale to wszystko zostawiamy gdzieś na boku. Skupiamy się na istocie Reformacji, bo okazuje się, że te podstawowe jej postulaty są dla tych Kościołów, które biorą udział jako organizatorzy tych wydarzeń, czymś jednoczącym nas i bardzo się cieszę, że nie obchodzimy jako luteranie tych obchodów sami" - podkreślał duchowny.
Dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie Lech Karwowski zwrócił uwagę, że reformacja i Kościoły reformacyjne oraz państwa, które ostatecznie w jej efekcie wypowiedziały posłuszeństwo papieżowi, przyczyniły się do "integracji tworów, które dziś nazywamy państwami narodowymi, ponieważ wiązało się to też bardzo ściśle z ruchem tłumaczeniowym Biblii na języki narodowe". "W zasadzie państwa, które taki luksus sobie zafundowały, dziś stanowią rdzeń Europy narodów. Trudno przecenić znaczenie Reformacji dla przyszłego politycznego i religijnego kształtu Europy" - dodał Karwowski.
Państwo Pomorskie było jednym z pierwszych krajów Cesarstwa, w którym przyjęto nauki Marcina Lutra. Zdecydowanym ich zwolennikiem był syn Bogusława X książę Barnim IX znany również jako Barnim XI, a także jego bratanek Filip I. Na sejmie w Trzebiatowie w 1534 r. doprowadzili oni wspólnie, mimo wyraźnej opozycji, do oficjalnego wprowadzenia reformacji w państwie Gryfitów.
Pomorski luteranizm cechowało przywiązanie do tradycji widoczne w pozostawieniu wielu elementów dawnego wyposażenia kościołów, a także w formie i tematyce nowo fundowanych dzieł. Z wprowadzeniem reformacji wiązała się sekularyzacja dóbr kościelnych, która znacznie zasiliła skarbiec książęcy. (PAP)
autor: Kacper Reszczyński
res/ akw/