Cykl 16 artystycznych wydarzeń - w tym spektakle teatralne, koncerty i wystawy - zaplanowano w ramach obchodzonego w listopadzie jubileuszu Teatru Logos, który od 30 lat działa przy Kościele Środowisk Twórczych w Łodzi.
"Uradowani 30 latami krzewienia tej szczególnej formy okazywania miłości bliźniego, jaką jest teatr, wdzięczni Bogu i ludziom, którzy jako dobroczyńcy, widzowie i artyści wszelkich talentów wspierali, współtworzyli i współtworzą nadal Teatr Logos, zapraszamy na nasze jubileuszowe uroczystości" - ogłosił na konferencji w poniedziałek łódzki duszpasterz środowisk twórczych ks. Waldemar Sondka, który jest twórcą i dyrektorem Teatru Logos.
Jak dodał, trudno mu w racjonalny sposób wyjaśnić, że Logos - mimo zmieniających się czasów - wciąż trwa, a wszyscy zaangażowani w działalność teatru - realizatorzy, choreografowie, scenografowie - pracują bezinteresownie.
"Gdybym dziś zakładał teatr, myślę, że to by się nie udało" - zaznaczył.
Mottem jubileuszu Teatru Logos, którego wydarzenia zaplanowano od 2 do 13 listopada, są słowa Jana Pawła II zaczerpnięte z listu do artystów: "Boski artysta, okazując artyście ludzkiemu łaskawą wyrozumiałość, użycza mu iskry swojej transcendentnej mądrości i powołuje go do udziału w swojej stwórczej mocy".
Na 16 wydarzeń, które będą odbywać się dziesięciu różnych lokalizacjach, m.in. w Kościele Środowisk Twórczych, Klubie Wytwórnia, Teatrach: Powszechnym, Muzycznym i Logos oraz w Kościele Matki Bożej Zwycięskiej, przybyć ma ponad stu artystów z dziewięciu krajów, m.in. z Armenii, Australii, Hiszpanii, Irlandii, Niemiec, Szwajcarii, Stanów Zjednoczonych i Włoch.
Obchody zainauguruje koncert grupy Marcusa Stockhausena z Niemiec. W zespole, obok prowadzącego go trębacza i kompozytora, grają trzej instrumentaliści: Florian Weber na fortepianie, Jorg Brinkmann na wiolonczeli i Christian Thome na perkusji, którzy odnajdują się zarówno w klasycznym, jak i jazzowym repertuarze.
Z koncertami wystąpią też: duet włoskich muzyków Pietro Ballestrero i Achille Succi, ormiański chór Hover Chamber Choir i pianista Adam Makowicz. Małgorzata Hutek z Atom String Quartet wykona "Psalmy Dawidowe", a Adam Strug - "Leśmiana".
Łódzka publiczność będzie mogła obejrzeć monodram do tekstu Wiesława Myśliwskiego "Kamień na kamieniu" w wyk. Andrzeja Roga, widowisko "Tak się leci, czyli krótkie opowiadania o przemijaniu" w wyk. Bogusława Kierca, Franciszki Kierc-Franik i Lecha Wieleby, spektakle: Teatru im. Witkacego z Zakopanego "Nieprzyjaciel" wg J. Greena i Teatru Maska z Rzeszowa "Romeo i Julia" W. Szekspira.
Teatr Logos przygotuje na swój jubileusz premierę - "Kobolda" wg tekstów niemieckiego pisarza i socjologa Wilhelma Genazino w reż. Roberta Wichrowskiego.
Zaplanowano dwie wystawy: "Grafiki Logosu" - to dzieła 20 artystów, którzy wcześniej prezentowali się w galerii "Logosu" i przygotowali specjalne prace na jego jubileusz - oraz ekspozycję fotografii Leszka Mądzika "Sacrum miejsca".
W ramach obchodów odprawione zostaną także dwa nabożeństwa - w tym msza zaduszkowa w intencji ponad 20 nieżyjących już współpracowników Teatru Logos, do których należeli m.in. kompozytor Piotr Hertel oraz aktorzy Bogusław Sochnacki, Józef Zbiróg i Bohdan Wróblewski.
Teatr Logos rozpoczął swoją działalność w listopadzie 1987 r. Wielokrotnie gościł za granicą m.in. w Niemczech, Anglii, Walii, Szwajcarii, Holandii, Belgii, Włoszech, Francji, Hiszpanii, na Białorusi, Łotwie, Litwie, Ukrainie, Węgrzech, w Stanach Zjednoczonych i na Słowacji.
Jak podał dyrektor teatru, z jego działalnością w ciągu 30 lat związane były 194 osoby - m.in. aktorzy, scenografowie, muzycy. Do tej pory Logos zagrał 2041 spektakle, w tym 51 premier. Najczęściej - 169 razy - zagrana została "Podróż do zielonych cieni" wg. Finna Methlinga, prezentowana w wersji polskiej i hiszpańskiej m.in. w trakcie Światowych Dni Młodzieży.
Kościół Środowisk Twórczych i teatr tworzą Europejskie Centrum Kultury Logos w Łodzi. Odbywają się tam nie tylko spektakle teatralne, ale różne inne imprezy kulturalne, m.in. ma tu miejsce część festiwalowych imprez. Centrum posiada też własną galerię.(PAP)
autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ itm/