Cmentarz wojenny z czasów I wojny światowej w krakowskich Łagiewnikach został poświęcony we wtorek. Na nekropolii znajdującej się obok Sanktuarium Bożego Miłosierdzia spoczywa 266 żołnierzy 15 różnych narodowości.
Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w bazylice Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. W homilii rektor sanktuarium ks. prałat Franciszek Ślusarczyk przypomniał, że nekropolia powstała przy wojskowym szpitalu epidemiologicznym, który działał od połowy 1914 r. do końca 1918 r. Austriacy urządzili go w budynkach gospodarczych klasztoru Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Jak podkreślił rektor, pacjentami ofiarnie opiekowały się siostry zakonne.
Po zakończeniu mszy uczestnicy uroczystości przeszli na cmentarz, który został poświęcony. Na odnowionych mogiłach zapalono świece. Wartę honorową wystawiło wojsko.
Krystyna Kucała, sekretarz Łagiewnickiego Towarzystwa Kulturalnego, które w 2013 r. rozpoczęło starania o przywrócenie pamięci o cmentarzu wojennym w Łagiewnikach powiedziała PAP, że wtorkowa uroczystość jest zwieńczeniem kilkuletnich prac remontowych. „Jesteśmy bardzo zadowoleni, że udało się to sfinalizować tę sprawę. Cmentarz był tak zaniedbany, że dla postronnych mógł się wydawać zwykłą łąką” - podkreśliła.
Cmentarz w Łagiewnikach to nekropolia wojenna z okresu I wojny światowej wybudowana przez utworzony w 1915 r. Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie. Spoczywa tam 266 żołnierzy, głównie armii austro-węgierskiej ale także jeńców 15 różnych narodowości.
Są to przede wszystkim zmarli na tyfus, cholerę, dyzenterię i gruźlicę pacjenci wojskowego szpitala epidemiologicznego, który działał od sierpnia 1914 r. do grudnia 1918 r. Austriacy urządzili go w budynkach gospodarczych klasztoru Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.
Zmarłych żołnierzy i jeńców grzebano na utworzonym nieopodal cmentarzu wojennym. Zaprojektował go Hans Mayr; z oryginalnego projektu zachowała się jedynie brama wejściowa i fragment muru.
Po wpisaniu nekropolii do rejestru zabytków w 2014 r. zlecony został projekt odtworzenia cmentarza. W latach 2015-17 wykonano prace rekonstrukcyjne, których koszt wyniósł blisko 664 tys. zł, z czego 220 tys. stanowiło dofinansowanie z Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Tablice z nazwiskami pochowanych sfinansował Austriacki Czarny Krzyż. Odbiór wszystkich wykonanych prac odbył się w sierpniu tego roku.
Małopolska jest miejscem wiecznego spoczynku żołnierzy wielu narodowości, którzy ginęli w trudach walk i podczas życia w okopach. Na terenie Galicji Zachodniej powstało ok. 400 cmentarzy, gdzie godnie upamiętniono ok. 70 tys. poległych żołnierzy, m.in. Polaków, Austriaków, Rosjan, Niemców, Ukraińców, Węgrów.
Cmentarze z I wojny światowej na terenie dawnej Galicji Zachodniej skrywają ciała ofiar walk toczonych w latach 1914-15. W tym okresie front broniony był przez armię austro-węgierską oraz pruską i Legiony Polskie przed naporem Rosjan. Tym ostatnim udało się podejść aż pod Kraków, ale od grudnia 1914 r. powoli byli odpychani na wschód. Decydującym starciem była bitwa pod Gorlicami w początku maja 1915 r. W jej wyniku został przerwany front rosyjski w Galicji Zachodniej.(PAP)
autor: Rafał Grzyb
edytor: Paweł Tomczyk
rgr/ pat/