W sali wystawowej Białoruskiej Państwowej Akademii Sztuk Pięknych otwarto w czwartek wystawę „IN TERRA”, na której są prezentowane prace pedagogów Zakładu Rysunku Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (UMK) w Toruniu.
„Oczarowała nas koncepcja tej ekspozycji, intelektualne, przemyślane prace, które mogą być interesujące dla szerokiej publiczności, studentów i artystów z różnych dziedzin” – powiedział PAP rektor Białoruskiej Państwowej Akademii Sztuk Pięknych Michaił Barazna.
„Ta wystawa to efekt ubiegłorocznego spotkania z władzami mińskiej akademii, które pomógł nam zorganizować Instytut Polski w Mińsku” – powiedział profesor Witold Pochylski.
Przedstawiciele obu uczelni podpisali wówczas porozumienie i podjęli decyzję o zorganizowaniu dwóch ekspozycji – prezentującej prace polskich dydaktyków z Zakładu Rysunku WSzP UMK w Toruniu w białoruskiej stolicy, a następnie – białoruskich pedagogów w Toruniu. Ta druga wystawa odbędzie się pod koniec listopada.
W sali wystawowej „Kodeks” w mińskiej akademii zaprezentowano prace z różnych dziedzin – od rysunku klasycznego przez fotografię po instalacje multimedialne.
Wśród nich są: instalacja Katarzyny Łyszkowskiej „Hipnobazar”, nawiązująca do wspomnień artystki o „ludziach ze Wschodu” odwiedzających polskie bazary w latach 90., i makieta autorstwa Aleksandry Sojak-Borodo przedstawiająca blokowiska. Autorem koncepcji wystawy jest profesor Bogdan Chmielewski.
Witold Pochylski wyjaśnił, że „gwiazdą przewodnią wystawy jest Ferdynand Ruszczyc”, urodzony w Bogdanowie na terenie dzisiejszej Białorusi wybitny malarz, pejzażysta, twórca i pierwszy dziekan Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu w Wilnie. Pochylski podkreślił, że uczelnia w Toruniu jest kontynuatorką wileńskiej tradycji.
„Wojenne zawieruchy spowodowały, że po drugiej wojnie światowej profesorowie wileńscy przyjechali do Torunia i tam zakładali w 1946 r. Wydział Sztuk Pięknych” – przypomniał. Jak wyjaśnił, również tytuł wystawy nawiązuje do ważnych dla Ruszczyca pojęć – „ziemia, niebo, pejzaż”. „My koncentrujemy się wokół ziemi, koledzy z Mińska idą w kierunku nieba. Ich wystawa będzie się nazywała +Ku gwiazdom+” – powiedział Pochylski.
"W Toruniu zaprezentujemy nie sztukę klasyczną, akademicką, lecz to, czym zajmuje się Akademia – instalacje, rysunek, fotografię i zapewne również projekty multimedialne” – powiedział Barazna.
Profesor Marek Szary powiedział PAP, że na prezentowanej w Mińsku wystawie polskich twórców widać przekrój postaw artystycznych toruńskich dydaktyków z trzech pracowni – rysunku klasycznego, użytkowego i intermedialnego, dlatego jest ona bardzo różnorodna i sięga także po formy eksperymentalne. Toruńscy artyści podkreślali, że głównym celem ich współpracy z Państwową Akademią Sztuk Pięknych w Mińsku jest zainicjowanie kontaktów między studentami, młodymi twórcami z obu krajów. "Sztuka wymaga interakcji i to właśnie z niej się rodzi” – powiedział Szary.
Profesor Witold Pochylski mówił, że w przyszłym roku w Polsce mają się odbyć warsztaty, w których wezmą udział m.in. studenci z Białorusi.
Wystawa „IN TERRA” będzie prezentowana w Mińsku do 17 listopada. Jej organizację wsparł Instytut Polski w Mińsku.
Z Mińska Justyna Prus (PAP)
just/ mmp/ mc/