Reportażysta i pisarz Mariusz Szczygieł dołączył do artystów pióra, którzy zostali uhonorowani własną tablicą w Alei Pisarzy przy Galerii Książki w Oświęcimiu (Małopolskie). W piątek autor odsłonił ją osobiście – poinformowała wiceszefowa książnicy Mariola Talewicz.
Na tablicy wykonanej z brązu znalazł się cytat z twórczości Szczygła. Autor zaproponował go osobiście. To fragment z jego książki „Projekt: prawda”. Brzmi on: „Naucz się pozyskać śmierć do życia, tato".
Idea Alei Pisarzy nawiązuje do podobnych inicjatyw, które honorują aktorów, muzyków lub sportowców. W Oświęcimiu wyróżniona została sztuka słowa. „To przedsięwzięcie ważne z punktu widzenia kształtowania nawyków właściwego obcowania z literaturą, budowania poczucia estetyki poprzez zachęcanie do zwracania się w stronę kultury i sztuki. Aleja jest także istotna dla tych, którzy w dobie dominującej kultury obrazkowej nadal cenią wartość dobrego słowa pisanego. Projekt ma poszerzać symbolikę Oświęcimia, Miasta Orędownika Pokoju, o wartościowe, kulturowe i pokojowe treści” – powiedziała Mariola Talewicz.
Tablica poświęcona Szczygłowi jest już trzynastą. Wcześniejsze poświęcone zostały: Wandzie Chotomskiej, Hannie Krall, Ewie Lipskiej, Dorocie Masłowskiej, Zofii Posmysz, Oldze Tokarczuk, a także Markowi Bieńczykowi, Januszowi Głowackiemu, Ryszardowi Krynickiemu, Wiesławowi Myśliwskiemu, Andrzejowi Stasiukowi i Marcinowi Świetlickiemu.
O wyborze pisarza, który zostanie uhonorowany tablicą, decyduje kapituła, w której zasiadają m.in. poetka i prozaik, krytyk i badacz literatury dla dzieci i młodzieży prof. Joanna Papuzińska, prezes Fundacji im. Wisławy Szymborskiej Michał Rusinek oraz prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut.
Mariusz Szczygieł pochodzi ze Złotoryi na Dolnym Śląsku. Jako 16-latek został współpracownikiem harcerskiego tygodnika „Na Przełaj”. Od 1990 r. pracuje w "Gazecie Wyborczej". W latach 1995–2001 prowadził w prywatnej telewizji Polsat talk-show "Na każdy temat". Wydał kilka książek. Wśród nich jest „Gottland” poświęcony Czechom, przetłumaczony na 10 języków. Otrzymał zań nagrodę Nike Czytelników oraz Europejską Nagrodę Książkową. (PAP)
autor: Marek Szafrański
edytor: Paweł Tomczyk
szf/ pat/