W sobotę w Mińsku odbyły się obchody 100-lecia Zjednoczenia Społecznego Polska Macierz Szkolna Ziemi Mińskiej oraz 15-lecia Mińskiego Oddziału Miejskiego Polskiej Macierzy Szkolnej, która zajmuje się na Białorusi nauczaniem języka polskiego.
W uroczystym spotkaniu w mińskim Domu Przyjaźni wzięli udział nauczyciele uczący języka polskiego na ziemiach środkowej i wschodniej Białorusi, władze Polskiej Macierzy Szkolnej, ambasador RP na Białorusi Konrad Pawlik oraz polscy dyplomaci.
„Serdecznie gratuluję jubileuszu i dziękuję za dzieło, które prowadzicie, choć często nie jest ono łatwe” - powiedział ambasador Pawlik. Podczas uroczystości wręczył on nauczycielom medale Komisji Edukacji Narodowej przyznane przez minister edukacji Annę Zalewską za zasługi w nauczaniu języka polskiego.
Wśród odznaczonych znalazły się: Alina Mironowa z Witebska, Olga Rumyńska z Mołodeczna, Polina Juckiewicz z Mińska, Anastazja Tkaczowa z Mohylewa, Bronisława Szczerbina z Dzierżyńska, Janina Nowikowa i Leonarda Muchina z Mińska.
Prezes Polskiej Macierzy Szkolnej Stanisław Sienkiewicz przypomniał, że zawód nauczyciela jest przede wszystkim powołaniem, i życzył, by nauczyciele pozostawali jak najdłużej we wdzięcznej pamięci uczniów, bo jest to - jak podkreślił - największa nagroda za ich pracę.
Podczas uroczystości wręczono także odznaczenia Polskiej Macierzy Szkolnej dla nauczycieli. Jednym z nagrodzonych był m.in. Anatol Sawicz, pierwszy nauczyciel języka polskiego na ziemi mińskiej po odrodzeniu Polskiej Macierzy Szkolnej.
Na Białorusi języka polskiego uczy się obecnie blisko 13 tys. dzieci w różnych formach edukacji w ramach szkolnictwa państwowego i społecznego.
Według danych PMS w białoruskim systemie państwowym jako języka wykładowego uczy się 895 dzieci, jako przedmiotu obowiązkowego – 421, a w ramach zajęć pozalekcyjnych – 5 447 dzieci. W szkołach społecznych uczy się 6 017 dzieci.
Polska Macierz Szkolna Ziemi Mińskiej powstała na fali odwilży po rewolucji lutowej 1917 roku. Statutowym zadaniem organizacji było nauczanie języka polskiego oraz wychowanie młodzieży w duchu tradycji narodowych.
Z Mińska Justyna Prus (PAP)
just/ akl/ kar/ son/