Premiera dramatu Petra Zelenki "Opowieści o zwyczajnym szaleństwie" odbędzie się w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku w sobotę. Według reżysera przedstawienia Grzegorza Chrapkiewicza, jest to jedna z najlepszych współczesnych sztuk.
"Opowieści o zwyczajnym szaleństwie" to przedstawienie pełne absurdalnego humoru, pod warstwą którego kryją się poważne ludzkie problemy - mówił dziennikarzom reżyser.
W ocenie Chrapkiewicza, to sztuka o samotności, kryzysie rodziny i zaniku uczuć. "Temat smutny, ale jeśli ktoś zna twórczość Petra Zelenki to wie, że w spektaklu można się spodziewać wielu zabawnych sytuacji i dialogów" - ocenił reżyser.
Matkę, która ekscytuje się tragicznymi wydarzeniami w dalekich krajach zaniedbując tych, którzy są tuż obok, gra Arleta Godziszewska. "Jest neurotyczna, jest apodyktyczna, jest toksyczna, ale ona kocha. To jest właśnie ten rodzaj miłości często spotykany - krzywdzi, ale dlatego, że kocha" - oceniła swoją postać Godziszewska.
Obiektem chorej miłości matki jest 25-letni syn Piotr, który nie potrafi skomunikować się ze światem. Piotra gra gościnnie aktor z Warszawy, Łukasz Borkowski.
"Piotr przez to, że wszyscy wokół niego są dziwni, też zaczyna nosić w sobie tę dziwność, to szaleństwo. Tylko pytanie, czy to jest zwyczajne szaleństwo, czy niezwyczajne szaleństwo i czy w ogóle wszyscy w dzisiejszym świecie nie jesteśmy troszeczkę szaleni" - powiedział Borkowski.
Nietypowa jest scenografia spektaklu. To poustawiane, jedno na drugim, kartonowe pudła. "To znak i symbol tej obsesji, która dotyczy tej rodziny, pewnego rodzaju zbieractwo, idea fix, która ogarnia matkę zwłaszcza we wspieraniu, pomaganiu ludziom zagrożonym na terenie wojen i kataklizmów, a nie widzi ona tego, co dzieje się blisko niej” - wyjaśnił reżyser.
Dramat powstał w 2001 roku. Cztery lata później czeski reżyser i scenarzysta Petr Zelenka nakręcił na podstawie własnej sztuki film. "Opowieści o zwyczajnym szaleństwie" były już wystawiane w wielu polskich teatrach m.in. warszawskim Dramatycznym (2005), kaliskim im. Bogusławskiego (2007), Witkacego w Zakopanem (2015) i Dramatycznym w Płocku (2015). W 2004 r. sztukę w Teatrze Telewizji wyreżyserował Łukasz Kos.(PAP)
autor: Małgorzata Półtorak
edytor: Paweł Tomczyk
mpt/ rof/ pat/