„Tchnienie” to autorski spektakl, na który w niedzielę wieczorem zaprasza rzeszowski Teatr Przedmieście w ramach zaduszek teatralnych. To kameralna opowieść o miłości, śmierci i cierpieniu – reklamuje spektakl jego autorka i reżyserka Aneta Adamska.
Sztuka powstała na podstawie autentycznych, rodzinnych historii, które Adamskiej opowiadała jej babcia. „To próba ocalenia przed zapomnieniem” – mówi o sztuce jej autorka.
„Życie bohaterów toczy się tu na pograniczu jawy i snu, rzeczywistości i wspomnienia. Przywołujemy postaci naszych dziadków, aby przez pryzmat ich życia móc lepiej poznać i zrozumieć samych siebie” – dodała.
„Tchnienie” to prosta, wzruszająca historia, w której jedną z głównych ról gra rzutnik, który służy do pokazywania rodzinnych fotografii i przenosi widza w przeszłość, a „czasem strzela jak karabin niemieckiego żołnierza”.
Zdaniem autorki, w tej sztuce każdy znajdzie odbicie swoich najgłębszych tęsknot, pragnień i lęków, swojej wrażliwości i siły. Opowiedziana historia skłania do wspomnień i refleksji nad sensem życia.
„Jest i śmiesznie i tragicznie, i całkiem zwyczajnie, jak to w życiu. Te filozoficzne rozważania, które odbywają się poprzez dialog aktorów z publicznością, zmierzają do postawienia ważnych pytań: co po nas zostanie? Może tylko taka historia?” - podpowiada Adamska.
Pokazywane w czasie spektaklu zdjęcia są autentyczne. W role wnuczki i babci wciela się sama Adamska. Na scenie towarzyszyć jej będzie jeszcze dwóch aktorów, łóżko i stara walizka.
W przedstawieniu zabrzmią też tradycyjne polskie utwory muzyczne, w tym ludowe, które będą wykonane na akordeonie.
Premiera spektaklu odbyła się w listopadzie 2012 roku w czasie drugiej edycji festiwalu poświęconemu trzem wybitnym postaciom światowego teatru: „Źródła Pamięci. Grotowski – Kantor –Szajna”. Później „Tchnienie” było wielokrotnie prezentowane na polskich scenach i zdobywało liczne nagrody na festiwalach teatralnych w Warszawie, Krakowie, Gorzowie Wielkopolskim i Andrychowie.
Pokazywane było też w Paryżu, na scenie Le 100 Etablissement Culturel Solidaire. Jest to eksperymentalny obiekt kulturalny, w którym prezentują się przedstawiciele różnych sztuk (plastycznych, scenicznych, fotograficznych, wideo).
Teatr Przedmieście to teatr poszukujący i pierwsza niezależna scena teatralna na Podkarpaciu. Powstał w 2001 roku z inicjatywy absolwentki Uniwersytetu Warszawskiego, Anety Adamskiej, reżyserki, scenarzystki i aktorki. Teatr tworzy głównie autorskie spektakle, które wystawia w kraju i za granicą. Współpracuje też z wieloma instytucjami i ośrodkami teatralnymi w Polsce i za granicą.
Teatr Przedmieście jest głównym organizatorem wydarzenia naukowo-artystycznego „Źródła Pamięci. Grotowski-Kantor–Szajna”. Prowadzi też zajęcia edukacyjne i warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień na festiwalach teatralnych w Polsce i Europie, m.in. Biesiady Teatralnej w Horyńcu Zdroju (Podkarpacie).(PAP)
autor: Agnieszka Pipała
api/ par/