14.11.2017
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza na debatę „Stanisław Wyspiański – artysta totalny?” z cyklu „Krakowskie kolokwium”. Debata odbędzie się w Pałacu Krzysztofory (Rynek Główny 35), w sali audytoryjnej, 14 listopada 2017 (wtorek), o godz. 18.00.
W debacie udział wezmą: prof. dr hab. Magdalena Popiel (Uniwersytet Jagielloński), dr hab. Łukasz Gaweł (zastępca dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie, Uniwersytet Jagielloński), Janusz Wałek (emerytowany starszy kustosz Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie). Rozmowę poprowadzi Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.
Kraków w 2017 roku jest miastem Stanisława Wyspiańskiego, zagarniętym przez jego literaturę, malarstwo, myśl i ducha. W tym roku obchodzimy bowiem 110. rocznicę śmierci tego twórcy. Zapraszamy do rozmowy i refleksji dotyczącej twórczości i filozofii tego nietuzinkowego i wymykającego się wszelkim ramom artysty.
Mimo iż Stanisław Wyspiański żył w latach 1869–1907, można go nazwać człowiekiem renesansu. To swoim wszechstronnym zainteresowaniom i uzdolnieniom zasłużył sobie na taki tytuł. Podobnie jak ludzie tamtej epoki, tak i Wyspiański interesował się wieloma dziedzinami sztuki. Trudno dziś jednoznacznie określić, czy był on lepszym dramaturgiem, architektem, czy może malarzem. Co spowodowało, że był on twórcą tak uniwersalnym, wręcz totalnym? I czy jego praca w każdym obszarze wykazywała się tak samo wysoką jakością? W końcu mimo uwielbienia, jakim się cieszy, miał też swoich krytyków…
Organizatorzy zapraszają również na pozostałe listopadowe wydarzenia związane ze Stanisławem Wyspiańskim:
18 listopada 2017, godz. 15.00 – OSADZANIE CHOCHOŁA, Dworek Rydlówka w Bronowicach Małych, ul. W. Tetmajera 28,
20-22 listopada – KONFERENCJA: WYSPIAŃSKI RESTART, sala audytoryjna Kupferhaus, Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35.