Festyn przypominający tradycje wojskowe i legionowe Kielc, uroczystości przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego oraz koncert „Śpiewnik Polski”, zaplanowano w ramach kieleckich obchodów 99. rocznicy odzyskania niepodległości.
Sobotnie wydarzenia rozpoczną się złożeniem wieńca przez wojewodę świętokrzyskiego przed Pomnikiem Niepodległości w Kielcach. Monument stoi na miejscu pierwszej, miejscowej potyczki strzelców I Kompanii Kadrowej z Rosjanami, w sierpniu 1914 r.
„Po mszy świętej w intencji ojczyzny w katedrze, zapraszamy wszystkich do wspólnego przemarszu na Plac Wolności, gdzie rozpoczną się oficjalne uroczystości. Dla nas to bardzo istotne wydarzenie, bo wchodzimy w czas, kiedy za rok będziemy obchodzili setną rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości” – zaznaczyła w środę podczas konferencji prasowej wojewoda Agata Wojtyszek.
Podczas uroczystości przed pomnikiem Piłsudskiego, asystę honorową będą wystawiali żołnierze z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych na kieleckiej Bukówce. Zaplanowano m.in. uroczystą zmianę warty, wręczenie odznaczeń państwowych; złożony zostanie też wieniec w imieniu społeczności województwa.
Po zakończeniu uroczystości na placu odbędzie się Kielecki Festyn Niepodległościowy „Legionowe Kielce, Legionowy Garnizon”. „Chcemy pokazać Kielce jako miasto legionów, które miało bardzo duży wpływ na odzyskanie niepodległości” - podkreśliła Wojtyszek.
Festyn przygotowuje Kielecki Szwadron Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich. Jak wyjaśniał dowódca szwadronu Robert Mazur, przedsięwzięcie będzie nawiązywało głównie do stacjonującego w Kielcach w latach 1922-1939 4. Pułku Piechoty Legionów. Zostaną zaprezentowane elementy wyszkolenia strzeleckiego, artyleryjskiego, jeździeckiego i piechoty Wojska Polskiego.
W pokazach poza kieleckiemu ułanami, wezmą udział członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych 4. Pułku Piechoty Legionów z Kielc i grupy rekonstrukcyjne z całej Polski. Jedną z atrakcji pokazów dynamicznych będzie zastosowanie w nich pirotechniki filmowej, replik broni i autentycznych militarnych pojazdów konnych z 20-lecia międzywojennego. Musztrę paradną zaprezentują uczniowie klas mundurowych Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach. Będą quizy historyczne i konkursy sprawnościowe.
Na placu zaplanowano też koncert pieśni i piosenek patriotycznych „Śpiewnik Polski” z udziałem chórów biorących udział w akcji Śpiewająca Polska. To m.in. zespoły dziecięce i młodzieżowe ze Starachowic. Zgromadzeni będą mogli śpiewać wspólnie z młodymi artystami.
Podczas kieleckich uroczystości po raz 12. będzie prowadzona kwesta na rzecz pomocy polskim szkołom w Nowej Wilejce – dzielnicy Wilna na Litwie.
W ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości w niedzielę w stolicy województwa świętokrzyskiego odbędzie się Bieg Niepodległości.
W obchody Święta Niepodległości wpisują się też inne wydarzenia, organizowane w najbliższym czasie w Kielcach. W Centrum Edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej „Przystanek Historia” można oglądać wystawę, dokumentującą szlak bojowy I Kompanii Kadrowej. Z okazji 150. rocznicy urodzin Józefa Piłsudskiego kielecka delegatura IPN wspólnie m. in. z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego, zaplanowała w połowie listopada konferencję naukową, poświęconą marszałkowi. Natomiast wspólnie z władzami Kielc, IPN organizuje konkurs historyczny - dla uczniów szkół średnich - poświęcony Piłsudskiemu. 5 grudnia, w rocznicę urodzin marszałka, w Kielcach ma być zaprezentowane widowisko artystyczne pt. „Wódz”, organizowane przez miejski samorząd.
W listopadzie odbędą się też kolejne spotkania zainicjowanej przez wojewodę świętokrzyskiego akcji edukacyjnej, skierowanej do uczniów „Korowód Niepodległości”. Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2021. „Odwiedzimy każde miasto powiatowe, żeby rozmawiać z dziećmi i młodzieżą o niepodległość i przygotowywać się do setnej rocznicy jej odzyskania” – podkreśliła Wojtyszek.
W ramach akcji organizowane są dostosowane do uczniów w różnym wieku zabawy, wystawy i quizy o tematyce patriotycznej oraz prelekcje historyczne. Dzieci i młodzież otrzymują też „Elementarze Młodego Patrioty”. (PAP)
Katarzyna Bańcer
ban/ itm/