Muzyka polska jest jedynie częściowo znana - nie tylko na świecie, ale i w Polsce. Program "Dziedzictwo Muzyki Polskiej" pozwoli opracować to co do tej pory było zapominane i nieznane - powiedział w czwartek wicepremier i minister kultury Piotr Gliński.
W warszawskim Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina odbyła się konferencja prasowa programu "Dziedzictwo Muzyki Polskiej" realizowanego przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne i Narodowy Instytut Fryderyka Chopina przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przedsięwzięcia ukierunkowane jest na opracowanie, wydanie i międzynarodową promocję polskiej twórczości muzycznej.
"Oczywistym jest, że polska twórczość muzyczna jest istotnym elementem dziedzictwa światowego, ale jednocześnie (...) muzyka polska jest jedynie częściowo opracowana i znana - nie tylko na świecie, ale i w Polsce. Wielu wybitnych twórców jest po prostu nieznanych, niewykonywanych; przegrywamy od lat rywalizację z innymi narodami muzycznymi - a my jesteśmy narodem muzycznym. Jest to spowodowane oczywiście naszą historią - zaborami, zniszczeniami wojennymi jeszcze XIX w. związanymi z powstaniami, które wywoływały represje także w obszarze dziedzictwa kulturowego" - powiedział Piotr Gliński.
Minister kultury podkreślił, że program "Dziedzictwo Muzyki Polskiej" jak wiele innych realizowanych przez MKiDN wpisuje się w działania na rzecz "polskiej kultury, a szczególnie na rzecz polskiej muzyki". "To spełnianie naszego obowiązku wobec polskiej kultury, jej dziedzictwa i nadrabianie pewnych niezrealizowanych oczekiwań, zarówno środowiska jak i całego polskiego społeczeństwa, w tej dziedzinie (...) Muzyka i wsparcie działań w tej dziedzinie kultury jest jednym z priorytetów mojego resortu" - zaznaczył Gliński.
Jak dodał, program polegał będzie na opracowywaniu tego co do tej pory jest "nieopracowane, co jest zapominane, nieznane na świecie". "Cel jest oczywisty: żeby odzyskać to dziedzictwo" - mówił Gliński.(PAP)
autor: Marek Sławiński