Cztery parady odbędą się w Trójmieście z okazji Święta Niepodległości. W każdej wezmą udział m.in. zabytkowe pojazdy, a sopocką tworzyć będą dodatkowo rowerzyści. Gdynia – obok parady, organizuje specjalny bieg, a Gdańsk – akcją kulinarną i pokaz kucia orła.
W sobotę rano ulicami historycznego centrum Gdańska przejdzie Parada Niepodległości. To organizowane już po raz piętnasty wydarzenie w ostatnich latach gromadziło nawet ponad 20 tys. uczestników. W paradzie, która będzie miała metę na Targu Drzewnym, wezmą udział m.in. zabytkowe i oryginalne auta oraz motocykle, liczne grupy rekonstrukcyjne, organizacje pozarządowe, harcerze, uczniowie itp.
Z Targu Drzewnego część uczestników parady, w tym grupy zmotoryzowane i rekonstrukcyjne, uda się na Targ Węglowy, gdzie publiczność będzie mogła z bliska przyjrzeć się pojazdom oraz strojom rekonstruktorów. Dla uczestników przemarszu przygotowano biało-czerwone szaliki oraz balony, śpiewniki, a także - specjalnie na tą okazję wykonane przez seniorki z Klubu Seniora Motława - szaliki i kokardy w narodowych barwach. W południe w bazylice Mariackiej odbędzie się msza s´więta za ojczyznę.
Na stacjonarny pokaz grup rekonstrukcyjnych, a następnie paradę w formie defilady w ich wykonaniu, zaprasza też w sobotę wczesnym popołudniem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Na placu przy Muzeum prezentować się będą m. in. rekonstruktorzy odtwarzający Armię gen. Józefa Hallera, Spadochroniarzy z Samodzielnej Brygady gen. Sosabowskiego, polskie oddziały z 1920 roku, kawalerię i wojska przeciwlotnicze. Na placu zobaczyć będzie można czołg FT17, armatkę przeciwpancerną Bofors, baterię motorową artylerii przeciwlotniczej, armatę typu putiłówka a nawet wojskową drezynę na prawdziwych torach.
Po zakończeniu defilady Muzeum zaprasza do swojej siedziby na widowisko muzyczne „Bal u Pana Boga”, na które złożą się pieśni Jacka Kaczmarskiego i Przemysława Gintrowskiego. Wystąpią Piotr Cugowski, Sebastian Karpiel-Bułecka, Marika, Dariusz Malejonek, Dorota Kopka-Broniarz (Mike Skowron), Damian Ukeje i Monika Urlik. Koncert jest realizowany w ramach Wieloletniego Programu Rządowego „Niepodległa”.
Specjalne pokazy z okazji Święta Niepodległości przygotowało też na sobotnie popołudnie i wieczór Muzeum Historyczne Miasta Gdańska. Będą one miały miejsce w Kuźni Wodnej w Oliwie. Muzealnicy wraz z lokalnymi miłośnikami historii zaprezentują pokaz kowalski kucia ze stali orła oraz pokaz wytopu stali używanej do produkcji szabli będących na wyposażeniu dawnego polskiego wojska. Na miejscu można będzie też nauczyć się wyrabiania ceramiki na kole garncarskim oraz zapoznać się z uzbrojeniem i innymi przedmiotami, które były na wyposażeniu rzymskich legionistów: zaprezentują je rekonstruktorzy z grupy Legio XXI Rapax.
W sobotni wieczór pięć obiektów na terenie Gdańska zostanie podświetlonych na biało-czerwono. Iluminacje w odświętnych barwach będą działały do niedzielnego rana. Na biało-czerwono rozbłysną: Pomnik Poległych Stoczniowców oraz cztery wiadukty: przy Stadionie Energa Gdańsk, przy Galerii Bałtyckiej, przy ul. Armii Krajowej oraz łączący ul. Jana z Kolna z Aleją Zwycięstwa.
Już w piątkowy wieczór, w ramach przygotowań do obchodów, na gdańskiej wyspie Ołowianka rozbłyśnie na biało-czerwono konstrukcja przestrzennego napisu „Gdańsk”. Będzie to inauguracja konstrukcji wysokiej na 2,4 m i długiej na 15 m. Tego samego dnia w wielu gdańskich restauracjach i pubach można będzie skorzystać ze specjalnej świątecznej oferty - dań kuchni polskiej.
Sopot uczci rocznicę odzyskania niepodległości w sobotę wczesnym popołudniem paradą, w której wezmą udział m.in. zabytkowe strażackie samochody i rowerzyści. Przejazd rozpocznie się przy Operze Leśnej, a zakończy w centrum kurortu – na Placu Przyjaciół Sopotu, gdzie - po przejeździe – na gości czekać będą m.in. grochówka, prezentacja zabytkowych wozów strażackich, pokazy sprzętu strażackiego, wspólne śpiewanie patriotycznych pieśni oraz akcja „Światełka dla Polski”, czyli wypuszczanie białych i czerwonych lampionów, do których przyczepione zostaną życzenia dla Polski.
W Gdyni rano na okrętach Marynarki Wojennej podniesiona zostanie wielka gala banderowa. W południe rozpocznie się tu Wielka Parada Niepodległości, która wyruszy z placu Gdynian Wysiedlonych znajdującego się w sąsiedztwie dworca Gdynia Główna i przejdzie na skwer Kościuszki, gdzie - pod płytą pomnika Marynarza Polskiego, odbędą się oficjalne uroczystości z udziałem m.in. władz miasta i dowództwa Marynarki Wojennej. Po zakończeniu parady na placu Grunwaldzkim zorganizowane zostanie wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych oraz szlagierów z okresu międzywojennego.
W Gdyni na parkingu przy ulicy Jerzego Waszyngtona będzie też miała miejsce prezentacja zabytkowych samochodów, a na placu Grunwaldzkim - wystawa „Demonstracja sztuki w mieście - Teatr Gdynia Główna”. Otwarte też będą Muzea - Emigracji, Miasta Gdyni, Marynarki Wojennej oraz ORP Błyskawica. Najmłodsi będą też mogli wziąć udział w warsztatach plastycznych zorganizowanych w Gdynia InfoBox i samodzielnie wykonać ozdoby niepodległościowe. Na ulicach miasta odbędzie się też Gdyński Bieg Niepodległości, w którym co roku bierze udział tysiące biegaczy. (PAP)
autor: Anna Kisicka
edytor: Paweł Tomczyk
aks/ pat/