Powstałe na przestrzeni 50 lat różnorodne obiekty artystyczne Zbigniewa Gostomskiego udostępni zwiedzającym od soboty krakowska Cricoteka. Malarz, fotografik, profesor warszawskiej ASP sam wyselekcjonował prace na wystawę niedługo przed śmiercią.
Jak poinformowała Cricoteka, wyeksponowanych zostanie kilkanaście prac, pozwalających dostrzec i śledzić charakterystyczne dla twórczości Gostomskiego cechy oraz skalę zagadnień formalnych i kompozycyjnych, jakimi operował.
Rozpięte na przestrzeni 50 lat prace ukazują też bogactwo środków wyrazu artysty – Gostomski zajmował się nie tylko malarstwem i fotografiką, ale i rysunkiem, rzeźbą, instalacją, asamblażem.
Publiczność będzie miała okazję zobaczyć m.in.: słynną „rozprawę o kolorze”, czyli pracę pt.: „1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, (10)” z 1974 r., w której artysta we właściwy sobie – oceniany przez krytykę jako dowcipny – sposób podjął kwestię relacji między opisaniem i przedstawieniem malarstwa.
„Wystawa składa się z niewielkiej liczby dzieł, wyselekcjonowanych z bogatej spuścizny twórcy, nie waham się nazwać ją retrospektywną. Precyzyjnie przemyślany wybór ukazuje jak w soczewce kanoniczne dla sztuki autora archetypy, jak i metodykę jego twórczej działalności” – zwrócił uwagę Lech Stangret, znawca twórczości oraz autor monografii „Zbigniew Gostomski. Ad rem”, poświęconej artyście.
Wystawa „Zbigniew Gostomski. Powroty” czynna będzie do 11 marca 2018 r.
Zbigniew Gostomski urodził się w 1932 r. w Bydgoszczy, zmarł w 24 lipca br. w Otwocku. Zajmował się różnorodnymi formami sztuki. Był jednym z aktorów teatru Tadeusza Kantora – Cricot 2, a także współzałożycielem Galerii Foksal. Pracował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.(PAP)
autor: Beata Kołodziej
edytor: Paweł Tomczyk
bko/ pat/