Wystawa „Halowe kościoły z XIV wieku na Śląsku” to nowa propozycja muzeum w Zielonej Górze. Ekspozycja pozwala poznać tajniki tego typu konstrukcji i może być wstępem do wyprawy szlakiem zabytkowych kościołów w tej części kraju.
Wystawę będzie można oglądać od środy - poinformowała jej kurator Alicja Błażyńska z Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze.
Dodała, że ekspozycja jest prezentacją efektów wieloletnich badań prof. Hanny Kozaczewskiej-Golasz obejmujących wszystkie kościoły halowe zachowane w historycznych granicach Śląska.
Wystawa zawiera dokumentację 18 świątyń tego typu. Najwięcej, bo 11, to obiekty pochodzące z terenu woj. dolnośląskiego. Cztery kościoły są z woj. opolskiego, jeden – ze śląskiego, a dwa znajdują się na Ziemi Lubuskiej - kościół parafialny pw. NMP i św. Jana Ewangelisty z Kożuchowa oraz gotycka kolegiata pw. NMP z Gubina.
Profesjonalnie przygotowane plansze zawierają fotografie gotyckich świątyń, zarówno ich wnętrz, jak i brył. Zdjęcia ukazują także detale charakterystyczne dla tego typu stylu architektonicznego. Podobnie jest w przypadku zmieszczonych na planszach szkiców i rysunków. Do tego autorka przygotowała szczegółowe opisy charakterystycznych cech konstrukcji poszczególnych kościołów.
Typ świątyni o układzie halowym pojawił się na Śląsku w początkach XIII stulecia, ale szczególną popularność zyskał w wieku XIV. Działający na tym obszarze architekci, sięgając do wzorów z innych krajów, stworzyli własną odmianę gotyku.
Prof. Kozaczewska-Golasz jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Zielonogórskiego. Głównym nurtem jej prac badawczych jest średniowieczna architektura i urbanistyka Śląska, ale ma w swoim dorobku także opracowania dotyczące architektury starożytnej i nowożytnej.
Liczne wyjazdy studialne do różnych regionów Europy Zachodniej i Azji Mniejszej pozwoliły na pogłębienie wiedzy i zebranie bogatej dokumentacji fotograficznej, wykorzystywanej w pracach badawczych, a także w dydaktyce. Opublikowała blisko 30 artykułów, pięć książek, wykonała ponad 30 opracowań.
„Hanna Kozaczewska-Golasz łączy działalność naukową z dydaktyczną, prowadzi seminaria i wykłady z historii architektury starożytnej, historii architektury powszechnej średniowiecznej i nowożytnej” – dodała Błażyńska.
Wernisaż wystawy będzie połączony z wykładem autorki, a samą ekspozycję będzie można oglądać od 22 listopada do końca grudnia br. (PAP)
autor: Marcin Rynkiewicz
mmd/ agz/