Ponad 200 obrazów i 400 innych obiektów z kolekcji kieleckiego Muzeum Narodowego od wtorku będzie można oglądać na wystawie „Piękno poza czasem” na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Eksponaty opuściły na przeszło rok stolicę regionu świętokrzyskiego w związku z remontem Pałacu Biskupów Krakowskich.
„Prezentowana przez nas kielecka kolekcja obejmuje malarstwo oraz rzemiosło artystyczne od XVII w. do lat 50. XX w.” - powiedziała PAP kuratorka wystawy Jolanta Rybkiewicz z Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.
„Pokażemy dzieła najważniejszych polskich artystów, z wyjątkiem Jana Matejki. Odwiedzający zobaczą malarstwo m.in. Olgi Boznańskiej, Józefa Chełmońskiego, Józefa Mehoffera, Aleksandra Gierymskiego, Jacka Malczewskiego, Stanisława Wyspiańskiego” - wymieniła.
Zwróciła uwagę, że wystawa jest zaaranżowana w sposób chronologiczny. "Najstarsze płótna są sygnowane przez malarza późnego baroku Łukasza Orłowskiego i Franciszka Ksawerego Lampiego, ekspozycję zaś kończą działa Tadeusza Kantora i Jerzego Nowosielskiego” - wyjaśniła kuratorka.
Szczecinianie zobaczą także jeden z najcenniejszych obrazów kieleckiego muzeum, obraz „Dziewczynka w czerwonej sukience" autorstwa Józefa Pankiewicza. Jednocześnie na wystawie prezentowane są wyroby rzemiosła artystycznego: meble, szkło, porcelana, fajanse oraz złotnictwo obejmujące kulturę sarmacką, epokę stanisławowską aż do sztuki Art Deco i przykładów polskiej awangardy.
W związku z wystawą „Piękno poza czasem” Zamek Książąt Pomorskich planuje cykl wykładów oraz działań edukacyjnych dotyczących poszczególnych artystów i ich dzieł malarskich. „Kielecka kolekcja daje szansę, aby móc pokazać uczniom i studentom rozwój malarstwa i sztuki przez kolejne epoki” - zaznaczyła Rybkiewicz.
Obraz oraz wyroby rzemieślnicze z kieleckiego muzeum umieszczone są w Galerii Wschodniej i Galerii Gotyckiej szczecińskiego zamku. Wystawa będzie otwarta dla zwiedzających do końca stycznia 2019 r.
Muzeum Narodowe w Kielcach, które otrzymało 14 mln zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przygotowuje się do remontu Pałacu Biskupów Krakowskich, gdzie ma swoją siedzibę. (PAP)
autor: Marta Zabłocka
mzb/ agz/