Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński i przedstawiciele powiatu międzyrzeckiego podpisali w poniedziałek list intencyjny ws. współdziałania na rzecz podjęcia prowadzenia Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego, jako wspólnej instytucji kultury - poinformował resort kultury.
Uroczystość podpisania listu odbyła się w poniedziałek w siedzibie MKiDN. "Muzeum, które jest jedną z najstarszych placówek muzealnych w zachodniej Polsce, z uwagi na znaczenie i charakter tej instytucji, wymaga wsparcia i zapewnienia mu odpowiednich warunków merytorycznych i organizacyjnych oraz możliwości rozwoju" – zaznaczył Gliński.
Minister zwrócił uwagę, że na terenie Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej znajduje się królewski zamek piastowski – jedyny na terenie województwa lubuskiego. Gliński zapewnił, że MKiDN będzie dążyć do podpisania umowy w sprawie wspólnego prowadzenia muzeum.
Pierwsze międzyrzeckie muzeum powstało w okresie międzywojennym. Idea utworzenia w mieście placówki muzealnej pojawiła się w 1922 r. Początkowo wystawa ograniczona była do sali obrad rady miejskiej w ratuszu. Mimo wysiłku i prób powołania stałego muzeum powiatowego, do 1935 r. nie udało się utworzyć takiej placówki. Gromadzono natomiast zbiory, odbywały się także czasowe wystawy krajoznawcze. Obiekty zabytkowe były przechowywane od 1934 r. w domu Fundacji Knispel i dawnej siedziby Rosyjskiej Kampanii Sukienniczej. Dopiero w 1935 r. utworzono stałą placówkę muzealną (Meseritzer Heimatmuseum).
Po zakończeniu II wojny światowej, w 1946 r. w międzyrzeckim Muzeum otwarto pierwszą wystawę, na którą złożyły się zabytki z zakresu sztuki, historii i kultury ludowej zebrane w okolicach Międzyrzecza. Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej szczyci się posiadaniem w swoich zbiorach największej w kraju kolekcji portretów trumiennych, tablic inskrypcyjnych i herbowych. Liczy ona ponad 200 obiektów. Najstarsze z nich liczą sobie ponad 350 lat.
Kompleks muzealno-parkowy tworzą: zamek z XIV-XVI w. - jest to jedyny królewski zamek piastowski na terenie województwa lubuskiego, siedziba dawnego starostwa - budynek ten pochodzi z początków XVIII w. obecnie mieści się w nim ekspozycja muzealna, w jego sąsiedztwie znajdują się dwa niewielkie ogrody w stylu francuskim, oficyna dworska z I połowy XVIII w., dom bramny - budynek odtworzony wzorowany na pierwotnym z XVIII w., budynek Karczmy Dworskiej z połowy XVIII w. (PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
edytor: Paweł Tomczyk
ksi/ pat/