Ok. 600 zgłoszeń przyjęli do poniedziałkowego popołudnia organizatorzy XXIV edycji największego kolędowego przeglądu w Polsce – Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. K. Szwarlika w Będzinie. Spodziewają się ponad tysiąca zgłoszeń.
Konkursowe zgłoszenia można w tym roku przesyłać drogą tradycyjną i elektroniczną do poniedziałku (27 listopada) – włącznie z tym dniem. Jak jednak powiedział PAP rzecznik festiwalu Jarosław Ciszek, ponieważ decyduje data stempla pocztowego, ostateczna liczba zgłoszonych i zarejestrowanych uczestników będzie znana za kilka dni.
„Póki co mamy 600 zarejestrowanych w bazie i kilkadziesiąt nieprzeczytanych maili, które ciągle spływają, bo większość zgłaszających czeka do ostatniej chwili. Wszystko wskazuje, że kolejny raz będziemy mieć nie mniej niż tysiąc zgłoszeń – mimo zmian w regulaminie zakładających, że jedna instytucja może zgłosić tylko jednego uczestnika z danej kategorii” - zaznaczył Ciszek.
Co roku wspólne kolędowanie łączy ponad tysiąc solistów i grup, czasem wieloosobowych. Oznacza to zwykle po kilkanaście tysięcy uczestników. Jak podkreślają jurorzy i organizatorzy, festiwal w swojej formule pomaga kultywować bogatą tradycję.
„Będziński Festiwal jest bodaj najlepszym dowodem na to, iż także w dzisiejszym świecie, w którym istnieje wszechobecny kult obrazu, nie brakuje amatorów solowej, zespołowej oraz chóralnej sztuki wokalnej” - ocenił wieloletni juror festiwalu ks. dr hab. Paweł Sobierajski z Akademii Muzycznej w Katowicach.
Przesłuchania eliminacyjne będą odbywały się od 2 do 27 grudnia w Polsce, na Białorusi i Ukrainie. Udział w festiwalu jest bezpłatny. Do eliminacji zaproszeni są wszyscy, którzy ukończyli 6 lat i chcą podzielić się własną interpretacją kolęd i pastorałek. Festiwal przeznaczony jest dla amatorów - w tym uczniów i absolwentów szkół muzycznych I stopnia. Można śpiewać solo i w zespołach, z instrumentami lub podkładem z płyty.
Uczestnicy będą zobowiązani do zaprezentowania trzech dowolnie wybranych kolęd lub pastorałek (soliści i duety), w tym obowiązkowo jednej tradycyjnej polskiej kolędy lub pastorałki - ilość wykonywanych zwrotek należy ograniczyć do trzech. Dopuszcza się możliwość wykonania jednej kolędy zagranicznej.
Zwycięzcy ze wszystkich rejonów eliminacji zostaną zaproszeni na przesłuchania finałowe do Będzina, które odbędą się od 11 do 13 stycznia 2018 r. Festiwal zwieńczy 14 stycznia koncert galowy w Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu na Osiedlu Syberka w Będzinie, który będzie można oglądać też na żywo w internecie.
Organizatorzy akcentują, że nie jest to typowy koncert laureatów – to raczej przegląd najciekawszych i najbardziej barwnych występów danej edycji. Reżyserzy starają się też, aby gala nie była jedynie zbiorem następujących po sobie utworów, ale składała się na zrealizowaną ze scenicznym rozmachem historię.
Eliminacje do festiwalu odbędą się w następujących miastach: Baranowicze (Białoruś), Będzin, Bielsko-Biała, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Dębno, Dobrodzień, Gdańsk, Gniezno, Goleniów, Jarosław, Jaworzno, Katowice, Kielce, Kołobrzeg, Kraków, Krasnobród, Lipsko, Lublin, Łambinowice, Łódź, Morąg, Nowa Sól, Ostrowiec Świętokrzyski, Piotrków Trybunalski, Racibórz, Radom, Rybnik, Równe (Ukraina), Sanok, Tarnowskie Góry, Tuchów, Wadowice, Warszawa, Wrocław i Żytomierz (Ukraina).
W tym roku organizatorzy zapraszają dodatkowo do konkursu na świąteczny film krótkometrażowy zatytułowany „Jak można spędzić święta Bożego Narodzenia”. Maksymalnie dwuminutowe filmy pokazujące sposoby na spędzanie Świąt (faktyczne lub wymarzone), mogą przesyłać do końca roku wszyscy, którzy ukończyli 12. rok życia. Najciekawsze filmy zostaną nagrodzone i pokazane w styczniu.
W ubiegłym roku Grand Prix festiwalu zdobył Zespół wokalno-instrumentalny "Siwy dym czarne chmury" z liceum w Sieradzu.
Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 1995 r. Wśród jego laureatów z minionych lat są m.in. aktorka Alicja Bachleda-Curuś, Andrzej Lampert z zespołu PIN czy śpiewający na scenach całej Europy bas Piotr Lempa.
W poprzednich latach organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek sygnalizowali poważne problemy ze sfinansowaniem przedsięwzięcia. W grudniu ub. roku partnerem strategicznym imprezy została Polska Spółka Gazownictwa.(PAP)
autor: Mateusz Babak
mtb/ agz/