Wolontariat nie zawsze oznacza działalność na rzecz człowieka; można też zaangażować się na rzecz miasta, co dla przyjezdnych jest szansą na oswojenie się z nim - przekonywali we wtorek uczestnicy konferencji poświęconej lokalnemu wolontariatowi.
"Wolontariat w mieście" to odbywająca się w Warszawie dwudniowa ogólnopolska konferencja nt. wsparcia rozwoju wolontariatu przez samorząd lokalny.
Prezes stowarzyszenia "Centrum Wolontariatu" w Warszawie Dariusz Pietrowski podkreślił, że wolontariat "ma wiele twarzy" i każdy może znaleźć coś dla siebie. "Pierwsze pytania od osób chcących zaangażować się w wolontariat to: +czy mogę pomoc osobom z niepełnosprawnościami, czy mogę pomóc dzieciom z domów dziecka, czy mogę pomóc w szpitalu+. To jest bardzo często pierwszy impuls i kierunek, w którym poszukujemy wolontariatu. Tu jest największe zainteresowanie" - powiedział.
Pietrowski zwrócił jednak uwagę, że wolontariat to nie tylko pomoc chorym i potrzebującym, lecz także działalność na rzecz miasta, np. w domach kultury, teatrach, parkach czy schroniskach dla zwierząt.
"Warto pokazywać całe spektrum, przeróżne miejsca, inicjatywy, bo to daje szanse do włączenia się nieśmiałym, doświadczonym, niedoświadczonym, młodszym, starszym, każdy może znaleźć coś dla siebie" - podkreślił Pietrowski.
Zaznaczył, że dla dobra podejmowanych inicjatyw istotna jest współpraca organizacji pozarządowych z samorządami. "To musi być mądre wsparcie, mądra współpraca, nie zawłaszczanie, nie monopolizowanie wolontariatu , ale tworzenie partnerskich relacji, by czerpać z siebie nawzajem i tworzyć kompletną ofertę pomocy dla potrzebujących" - powiedział.
Zdaniem prezesa fundacji Pracownia Badań i Innowacji Społecznych "Stocznia" Kuby Wygnańskiego, wolontariat może być też jednym ze sposobów na "zaprzyjaźnienie się z miastem".
"Warszawa to miasto duże, kosmopolityczne, przyciąga ludzi i oni różnie się tutaj czują. Wydaje mi się, że jeden ze sposobów na zaprzyjaźnienia się z tym miastem, bycia jego obywatelem, jest włączanie się w różnego rodzaju inicjatywy miejskie" - powiedział.
"To jest pomoc sąsiedzka, wolontariat w parafii, ale też zaangażowanie w wielkie wydarzenia, takie jak Światowe Dni Młodzieży czy EURO 2012, by być wizytówką tego miasta" - wymienił Wygnański.
Jak przypomniała Marta Dermańska ze stołecznego ratusza, miasto zainicjowało w 2016 r. w projekt "Ochotnicy warszawscy", aby wesprzeć lokalnych wolontariuszy, a także zwiększyć świadomość i zachęcić mieszkańców do społecznego zaangażowania. Uruchomiono portal ochotnicy.waw.pl, na którym przydatne informacje mogą znaleźć zarówno organizatorzy wolontariatu, jak i ci, którzy chcieliby się zaangażować. Projekt, który jest rozpisany na lata 2016-2020, zakłada również szkolenia kandydatów na wolontariuszy oraz pomoc organizacjom pozarządowym w przygotowaniu oferty wolontariatu. (PAP)
autor: Karolina Kropiwiec
kkr/ karo/