"Statut Kaliski", pierwszy dokument w dziejach Polski, który nadał przywileje Żydom, będzie wykorzystywany w walce o dobre imię Polski - zapowiedział wiceszef MSZ Jan Dziedziczak w czwartek w Kaliszu.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych zorganizowało w Kaliszu 3-dniową naradę konsultacyjną z obszaru dyplomacji publicznej dla 24 dyrektorów Instytutów Polskich za granicą i 65 dyplomatów z ponad 30 krajów. W czwartek goście uczestniczyli w Nadzwyczajnej Sesji Rady Miejskiej Kalisza.
Dziedziczak wyjaśnił, że MSZ postanowiło zorganizować naradę dyplomatyczną w Kaliszu, choć miasto nie ma statusu wojewódzkiego, ze względu na "Statut Kaliski". Jak mówił, jest to pierwszy dokument w dziejach kraju, który nadał przywileje Żydom, i który jest dowodem na to, że "Polska przez wieki była państwem wielowyznaniowym, tolerancyjnym, państwem wolności, do którego uciekali prześladowani przedstawiciele innych religii".
Podczas sesji Dziedziczak wręczył "Statut Kaliski" prezydentowi Kalisza i przewodniczącemu rady miejskiej.
"Chcemy walczyć z kłamliwymi stereotypami na temat rzekomych polskich obozów koncentracyjnych, rzekomego współudziału Polaków w Holokauście, czy rzekomego antysemityzmu, szalejącego na ziemiach polskich. +Statut kaliski+ wskazuje na coś zupełnie innego" – podkreślił wiceszef MSZ.
Przewodniczący Rady Miejskiej Kalisza Andrzej Plichta przypomniał, że "Statut Kaliski", to dokument wydany w Kaliszu w 1264 r. przez Księcia Bolesława Pobożnego, który normował sytuację Żydów w Wielkopolsce, a z czasem stał się podstawą prawa i przywilejów Żydów w całej Rzeczpospolitej.
"Statut kaliski" – powiedział Dziedziczak - jest darem Ministerstwa Spraw Zagranicznych dla Kalisza, który - jak ocenił - "został profesjonalnie wydany, wydrukowany w wielu językach obcych, aby mógł być prezentem dla innych dyplomatów na świecie".
Wiceszef MSZ podkreślił, że dokument będzie wykorzystywany w walce o dobre imię Polski. "Dokument pokazuje, że nasz kraj jest tolerancyjny, promując Statut, pokazujemy podstawy przybycia Żydów, ale też innych mniejszości do naszego kraju - kolebki tolerancyjności" – zaznaczył.
Dziedziczak powiedział, że celem narady w Kaliszu "jest także debata na temat sposobów promocji Polski, przyjęcia taktyki i strategii oraz przygotowanie się do mówienia na świecie o rocznicy 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości".
Wieczorem w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Henryka Melcera w Kaliszu, Dziedziczak wręczy Włodkowi Pawlikowi Odznakę Honorową "Bene Merito".
"To najwyższe odznaczenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych przyznawane jest wybitnym postaciom, zasłużonym dla promocji Polski za granicą" – wyjaśnił wiceszef MSZ.
Zdaniem Dziedziczaka, Włodek Pawlik - wybitny polski jazzman, laureat w 2014 roku nagrody Grammy w kategorii Best Large Jazz Ensemble Album za płytę Night in Calisia - "jest osobą, która wykorzystuje swoje zdolności i sławę do tego, żeby promować Polskę". (PAP)
autor: Ewa Bąkowska
bak/ mrr/