Autorka ponad 30 tomów poezji Ewa Lipska została laureatką Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima. Wyniki ogłoszono podczas niedzielnej gali finałowej tegorocznej edycji promującego czytelnictwo festiwalu Puls Literatury w Łodzi.
Nagroda, którą przyznaje Dom Literatury w Łodzi, wręczona została po raz piąty. Wcześniej otrzymali ją Magdalena Tulli, Hanna Krall, Jarosław Marek Rymkiewicz i Michał Głowiński.
Jak podkreślają organizatorzy konkursu, nawiązuje on do przedwojennej tradycji honorowania przez miasto Łódź wybitnych twórców współczesnej literatury polskiej. Jednym z laureatów ówczesnej Nagrody Literackiej Miasta Łodzi był m.in. Julian Tuwim.
Obecnie nagroda przyznawana jest za "twórczość literacką o wysokich walorach artystycznych - w rozumieniu dzieła lub kilku dzieł - która w istotny sposób podwyższa poziom świadomości wspólnoty społecznej demokratycznego państwa, przyczyniając się do zrozumienia źródeł i różnic światopoglądowych oraz oferuje wgląd w problemy rzeczywistości społecznej i kulturowej na poziomie jednostek, społeczeństw i narodów".
W tym roku do nagrody nominowanych było siedmioro literatów. Kapituła pod przewodnictwem poety, pisarza i tłumacza z j. włoskiego Jarosława Mikołajewskiego uznała, że wyróżnienie trafi do jedynej w tym gronie poetki. Oprócz pamiątkowej statuetki laureatka otrzymała również nagrodę pieniężną w wysokości 50 tys. zł.
Ewa Lipska urodziła się w 1945 roku. Studiowała na wydziale malarstwa w krakowskiej ASP. Była redaktorem działu poezji Wydawnictwa Literackiego, współzałożycielką i redaktorką kilku pism, m.in. "Dekada Literacka", "Pismo" i "Kraków". W latach 90. pracowała w ambasadzie polskiej w Austrii. Kierowała Instytutem Polskim w Wiedniu. Należy do polskiego i austriackiego PEN-Clubu oraz Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Jest też członkiem Polskiej Akademii Umiejętności.
W jej dorobku literackim znajduje się ponad 30 tomów poezji, m.in.: "Wiersze" (1967), "Czwarty zbiór wierszy" (1974), "Piąty zbiór wierszy" (1978), "Dom Spokojnej Młodości. Wiersze wybrane" (1979), "Przechowalnia ciemności" (1985), "Strefa ograniczonego postoju" (1990), "Stypendyści czasu" (1994), "1999" (1999), "Sklepy zoologiczne" (2001), "Gdzie indziej" (2005). Jej najnowsza twórczość to: "Miłość, droga pani Schubert..." (2014) oraz "Czytnik linii papilarnych" (2015). Poza Polską ukazało się ok. 40 wyborów jej wierszy.
Poetka była wielokrotnie nagradzana, m.in. wyróżnieniami PEN-Clubów polskiego i austriackiego oraz Nagrodą Kościelskich. W 2012 r. kielecki Uniwersytet Jana Kochanowskiego przyznał jej doktorat honoris causa.
Podczas gali w łódzkim Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka ogłoszono także nagrodę publiczności, która trafiła do Olgi Tokarczuk. Pisarka jest autorką powieści "Księgi Jakubowe" i "Bieguni", za które otrzymała Nagrody Literackie "Nike".
W części artystycznej wysłuchano koncertu Agnieszka Greinert z piosenkami Juliana Tuwima oraz zespołu Małe Instrumenty z projektem Bruno Schulz.
Gala była ostatnim wydarzeniem Festiwalu Puls Literatury, organizowanego w Łodzi po raz jedenasty. Nazwa cyklu wydarzeń mających na celu upowszechnianie literatury i rozwijanie czytelnictwa, nawiązuje do wychodzącego w latach 1977-1981 w Łodzi pisma literackiego opozycji demokratycznej "Puls". Hasłem przewodnim tegorocznej edycji było: "Nie/podległość Awangardy". Organizatorami festiwalu są Dom Literatury w Łodzi i łódzki oddział Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. (PAP)
autor: Bartłomiej Pawlak
bap/