Rada Mediów Narodowych powołała w czwartek Bogdana Wasztyla na nowego dyrektora ośrodka TVP w Krakowie.
Wasztyl pełnił już od 2. marca obowiązki dyrektora TVP3 Kraków, zastępując Marka Szczepanka, który od stycznia kierował oddziałem po tym, jak Piotr Legutko został szefem TVP Historia.
Bogdan Wasztyl jest absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego, ma 53 lata. W latach 2009-2010 kierował już jako dyrektor i redaktor naczelny ośrodkiem TVP w Krakowie. W 2016 był wiceprzewodniczącym Rady Nadzorczej Radia Kraków, a w latach 2006 do 2008 pracował jako redaktor naczelny miesięcznika "Dialog-Pheniben”; w przeszłości był także reporterem i publicystą krakowskiego "Dziennika Polskiego".
"Staramy się przywrócić czy też odświeżyć, kulturotwórczą rolę telewizji publicznej, bo ona nigdy z tej roli nie zrezygnowała. Nie tylko będzie to widoczne na naszej antenie, ale u nas można obcować z kulturą w ośrodku TVP na Krzemionkach - powiedział PAP Wasztyl.
Jak dodał, w studiu TVP Kraków odbywają się spektakle "Teatru w Telewizji"; a w każdy drugi poniedziałek miesiąca zapraszamy mieszkańców Krakowa do studia S2 na spektakl teatralny.
W najbliższy poniedziałek - 11 grudnia będzie to "Kolacja na cztery ręce" Karla Barza. "Tym razem w całości go rejestrujemy, a po Nowym Roku ukaże się na antenie TVP. Chcemy w ten sposób nawiązywać do najlepszych i największych tradycji Telewizji Polskiej i przyciągać tutaj twórców" - zaznaczył Dyrektor Ośrodka TVP3 w Krakowie.
Wasztyl podkreślił, że od strony technologicznej TVP3 Kraków się rozwinie. "Nawet w tak trudnym roku jak rok 2017, kupiliśmy sześć kamer HD, i teraz potrzeba nam już niewiele pieniędzy, by móc stworzyć tu warunki do pełnej produkcji w HD i być drugim po TVP3 Warszawa miejscem, które ma takie możliwości" - dodał.
Jak ocenił, potwierdzeniem wielkiego potencjału ośrodka – sprawności technicznej, warsztatowej oraz fachowości zespołu TVP3 Kraków, był program i całodzienne, rozbudowane emisje na antenę TVP3, podczas ubiegłorocznych Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.
Bogdan Wasztyl jest laureatem wielu nagród dziennikarskich, m.in. czterokrotny zdobywca Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (tzw. polskiego Pulitzera – 1994, 1997, 2000, 2001).
Był pomysłodawca i koordynatorem akcji społecznych na rzecz ustanowienia dnia 14 czerwca - "Narodowym Dniem Pamięci o polskich ofiarach niemieckich, nazistowskich obozów koncentracyjnych" (wyróżnionej Nagrodą Pro Publico Bono w roku 2006) oraz projektu: "Pilecki", uznanego za Wydarzenie Historyczne roku 2014.
Współautor, redaktor i wydawca m.in. książek "Kto ratuje jedno życie", "Za wiarę", "W cieniu Auschwitz", "Świadkowie. Pierwsi w Auschwitz". Autor (wspólnie z Mirosławem Krzyszkowskim) książek: "Pilecki. Śladami mojego taty" i "Cena wolności". Współzałożyciel i przewodniczący Rady Programowej Stowarzyszenia Auschwitz Memento. (PAP)
Grzegorz Kościński
gkos/ par/