Wybór nowych władz organizacji oraz ewentualna zmiana statutu - to niektóre tematy 40. Zjazdu Związku Harcerstwa Polskiego, który do niedzieli potrwa w Warszawie.
Delegaci ZHP z wszystkich województw wysłuchają wystąpień i sprawozdań władz związku z dotychczasowej działalności oraz wybiorą nowe władze spośród przedstawionych kandydatów. W trakcie zjazdu odbędą się również panele dyskusyjne i głosowania m.in. w sprawie ewentualnych zmian w statucie, wysłuchanie informacji od przedstawicieli międzynarodowych organizacji harcerskich oraz wręczenia nagród, odznaczeń i wyróżnień.
Jak mówiła w rozmowie z PAP naczelnik ZHP Małgorzata Sinica, zjazdy ZHP odbywają się co cztery lata i nie tylko podsumowuje się na nich dotychczasowe osiągnięcia, ale także planuje działania związku na najbliższą przyszłość. "Planujemy dalszy rozwój, stawiamy przed sobą zadania, które wyrażamy poprzez uchwały zjazdu. Tym razem będziemy także przyjmować strategię, która po raz pierwszy będzie obowiązywała przez dwie kadencje, czyli od 2018 do 2025 roku. I to jest największy fundament, który jest przed nami" - podkreśliła.
Sinica zapowiedziała, że nowa strategia ZHP ma obejmować pracę w trzech obszarach: wychowania, wizerunku społecznego harcerzy oraz dobra organizacja.
Pytana o to, jak z perspektywy czasu zmienił się ZHP, Sinica powiedziała, że harcerze związku są dzisiaj nie tylko aktywnymi członkami życia skautowego, ale także kreują pewne rozwiązania (np. cykliczne spotkania zlotów kadry związku i akcje szkoleniowe), z których korzystają inni. Dodała, że ZHP tłumaczy program związku na język angielski i organizuje szkolenia dla innych organizacji skautowych.
"ZHP stanowi ponad 80 proc. całego ruchu harcerskiego. A jeśli notowania zaufania do harcerstwa w Polsce wzrosło o 3 pkt. proc. od 2012 do 2016 roku, to mogę powiedzieć z dumą, że to w dużej mierze jest nasza zasługa" - powiedziała.
Według statutu ZHP, misją Związku jest wychowywanie młodzieży oraz wspieranie rozwoju i kształtowanie charakteru człowieka poprzez stawianie wyzwań. Podstawowe wartości, na których opiera się wychowanie zawarte są w prawie harcerskim, które liczy 10 punktów.
Formalnie Związek Harcerstwa Polskiego powstał w 1918 r., tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. W latach 20. był współzałożycielem Światowej Organizacji Ruchu Skautowego (WOSM) i Światowego Stowarzyszenia Przewodniczek i Skautek (WAGGGS). Gdy wybuchła II wojna światowa ZHP nie zawiesił swojej działalności, lecz stał się organizacją konspiracyjną, przyjmując kryptonim Szare Szeregi i kontynuując swoją misję wychowawczą. Po wojnie, na skutek zmian politycznych, ZHP utracił członkostwo w międzynarodowych organizacjach skautowych. Odzyskał je w 1996 r.
Dziś Związek Harcerstwa Polskiego jest największą w Polsce, liczącą 95 tys. członków, organizacją wychowawczą dzieci i młodzieży, należącą do światowego ruchu skautowego. (PAP)
autor: Paweł Dembowski
pd/ js/