Pisarz, znawca kultury sarmackiej oraz autor "sarmackiego hipertekstu" pt. "Palus sarmatica" Krzysztof Koehler otrzymał w piątek wieczorem nagrodę Fundacji "Identitas" za najlepszą polską książkę roku. Uroczystość odbyła się w siedzibie NOSPR w Katowicach.
Koehler otrzymał statuetkę oraz 50 tys. zł - poinformował PAP Krzysztof Wende z fundacji.
W internetowej wersji tego autorskiego przedsięwzięcia Koehlera czytamy, że "serwis to powstający na bieżąco słowniczek, rodzaj +hipertekstu sarmackiego+, gdzie mówi się w formie nie do końca naukowej o kulturze szlacheckiej od jej wymiaru politycznego czy religijnego, po kulturę materialną i obyczaje".
Nie jest to jednak klasyczna encyklopedia sarmatyzmu, ale autorska wizja epoki mająca popularyzować wiedzę o kulturze i życiu codziennym dawnej Rzeczpospolitej.
Z kolei we wstępie wydanego drukiem "sarmackiego hipertekstu" autor wyjaśnia, że łacińskie "palus" to bagno lub grzęzawisko. Jego celem jest więc "wciągnięcie" czytelników "w głąb tych sarmackich mokradeł, w głębię niekończącą się tego grzęzawiska".
Przedsięwzięcie realizowane jest we współpracy z Muzeum Historii Polski w Warszawie. Internetową wersję można zobaczyć pod adresem: http://palus-sarmatica.pl/.
Do tegorocznej nagrody Fundacji "Identitas" nominowali byli: Elżbieta Cherezińska za książki "Harda" i "Królowa", Wojciech Chmielewski za "Belweder gryzie w rękę", Agnieszka Kołakowska za "Plagę słowników", Paweł Rojek za "Awangardowy konserwatyzm" oraz nagrodzony Krzysztof Koehler za "Palus sarmatica".
Nagrodę specjalną dla twórcy z Górnego Śląska otrzymał reżyser Maciej Pieprzyca - twórca filmów takich jak "Chce się żyć", czy "Jestem mordercą".
Jak powiedział Wende, założyciel i prezes fundacji Tomasz Kaźmierowski komentując podczas uroczystości organizację gali w Katowicach podkreślił wkład Górnego Śląska we współczesne polskie piśmiennictwo".
Fundacja "Identitas" istnieje od 2014 r. Zadaniem fundacji jest wspieranie polskich autorów szeroko pojętego obszaru humanistyki, przede wszystkim literatury, a także historii i innych, pokrewnych dziedzin sztuki i nauki "kluczowych dla pełniejszego rozwoju polskiej kultury w jej rozmaitych przejawach".
Nagroda przyznawana jest za najlepszą polską książkę poprzedniego roku. Od 2014 r. przewodniczącym jury jest pisarz i publicysta Paweł Lisicki. W ubiegłym roku nagrodę otrzymał Jarosław Marek Rymkiewicz za tom poezji "Koniec lata w zdziczałym ogrodzie".
Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezydent RP Andrzej Duda.(PAP)
Autor: Agnieszka Kliks-Pudlik
akp/ jm/