Rodziny, które chcą gościć przy stole wigilijnym cudzoziemców mieszkających w Polsce, mogą się zgłaszać, wypełniając formularz rejestracyjny – poinformował w poniedziałek Instytut Myśli Schumana, organizator akcji, która ma na celu zintegrowanie Polaków z obcokrajowcami.
Tegoroczna "Wigilia bez Granic" ma wymiar ogólnopolski – poinformowały na wspólnej konferencji prasowej Instytut Myśli Schumana oraz Caritas, który jest partnerem strategicznym projektu. Jak podano, wsparcie dla projektu zaoferowały do tej pory m.in. samorządy, a wśród nich: Warszawa, Rzeszów, Lublin, Kraków Wrocław i Bydgoszcz.
Prezes Instytutu Myśli Schumana prof. Zbigniew Krysiak zaznaczył, że instytut chce, aby akcja była "dziełem całej Polski. Dodał, że w pomoc włączają się prezydenci miast, wojewodowie, biskupi, proboszczowie i grupy parafialne. Chodzi głównie o promocję "Wigilii bez Granic", m.in. umożliwienie zamieszczania reklam na temat akcji w środkach komunikacji miejskiej. Jak podano, w poniedziałek pomoc tego typu zadeklarowały Tramwaje Warszawskie.
Akcja dotyczy wszystkich grup cudzoziemców, którzy pracują lub uczą się w Polsce, niezależnie od narodowości i wyznania.
"Chcemy, aby polskie rodziny przyjęły na to wolne miejsce przy stole wigilijnym cudzoziemców, zarówno studentów jak i osoby pracujące, które przyjechały tutaj +za chlebem+. W zeszłym roku zrobiliśmy pierwszy raz ten projekt w ograniczonym w zakresie, bo udało nam się to tylko w Warszawie i w Łodzi; i to dotyczyło tylko studentów" – przypomniał pomysłodawca akcji i wiceprezes Instytutu Myśli Schumana Ryszard Krzyżkowski.
Jak podkreślono, akcja nie ma ograniczać się jedyni do wigilijnej gościny. Organizatorzy chcą, aby w przyszłości było możliwe tworzenie grup cudzoziemców i Polaków, które "będą spotykać się systematycznie i które będą współpracować w projektach dotyczących m.in. kultury, tradycji, gospodarki".
"Dzisiaj wespół z Instytutem Myśli Schumana podejmujemy się do tego wołania: bądźmy razem, również przy wigilijnym stole. To jest też moje wołanie, moje zaproszenie do wszystkich tych, którym droga jest idea Caritas, aby włączając się w pomoc, również zaprosili cudzoziemców do wspólnego świętowania, śpiewania kolędy, do wspólnej wieczerzy wigilijnej, bo to jest również gest miłosierdzia, gest miłości i przekazania ogromnego serca, które - jestem przekonany, jest schowane w każdej rodzinie, w każdym człowieku, w każdym człowieku, który zamieszkuje nasz kraj" – zachęcał do włączenia się w akcję wicedyrektor Caritas ks. Marek Dec.
Rodziny zainteresowane przyjęciem gościa oraz cudzoziemcy mogą się zgłaszać za pośrednictwem formularza kontaktowego znajdującego się na stronie www.wigiliabezgranic.com. Formularze są dostępne w języku polskim i angielskim. Rodziny, które chcą zaprosić cudzoziemców deklarują m.in. liczbę osób, jaką mogą ugościć, preferowaną płeć, narodowość, język oraz religię gościa.
"Wigilia bez granic" to przedsięwzięcie mające budować relacje Polaków z mieszkającymi w naszym kraju cudzoziemcami. Głównym założeniem projektu jest, jak wyjaśniają jego twórcy, lepsze poznanie obcokrajowców, poszerzanie wiedzy o ich kulturze i tworzenie dobrych relacji.
Pierwsza edycja "Wigilii bez granic" odbyła się w Warszawie i Łodzi. W projekcie wzięło udział kilkaset rodzin, które przyjęły na kolacji wigilijnej gości m.in. z Indii, Chin, Egiptu czy Armenii. W tym roku organizatorzy chcą nadać akcji wymiar ogólnopolski.
Instytut Myśli Schumana został założony w 2016 r. z inicjatywy działających w Polsce Grup Schumana. Jego misją jest, jak mówią jego przedstawiciele, działanie na rzecz pojednania między ludźmi i służba na rzecz innych w oparciu o wartości chrześcijańskie.
Robert Schuman (1886-1963) był francuskim ministrem spraw zagranicznych i twórcą powojennego planu pojednania między Francją i Niemcami. W swoim przemówieniu wygłoszonym w Paryżu w 1950 r. zaproponował utworzenie ponadnarodowej instytucji europejskiej sprawującej zarząd nad całą produkcją węgla i stali. Traktat powołujący do życia tę instytucję podpisano rok później. Obecnie, w rocznicę ogłoszenia planu Schumana, 9 maja każdego roku obchodzi się Dzień Europy. (PAP)
autor: Marcin Chomiuk
mchom/ malk/