Zmarły niespełna 10 lat temu wiceprezes Wyższego Urzędu Górniczego (WUG) Jan Szczerbiński został patronem Izby Tradycji nadzoru górniczego, mieszczącej się w zabytkowej willi na terenie kompleksu, gdzie od pół wieku znajduje się siedziba katowickiego Urzędu.
"Jan Szczerbiński należał do najbardziej znanych i najdłużej sprawujących swoją funkcję postaci środowiska górniczego. Odznaczał się niezwykłą wrażliwości na potrzeby innych, był prawdziwym przyjacielem pracowników urzędów górniczych. Zmarł po ciężkiej chorobie 30 stycznia 2008 roku" - przypomniała we wtorek rzeczniczka WUG Anna Swiniarska-Tadla.
Otwarta w 2012 r. Izba Tradycji, której patronem został Jan Szczerbiński, gromadzi unikatowe przedmioty, związane z historią nadzoru górniczego na ziemiach polskich. Jest tam m.in. używany w jednej z kopalń zabytkowy sejsmograf, przyrządy pomiarowe oraz liczne ryciny i dokumenty, w tym najstarsze regulacje prawne dotyczące wydobywania kopalin. Jedną z ciekawostek jest granitowy kamień, wyznaczający w XIX wieku granice tzw. nadania górniczego kopalni "Królowa Luiza".
Izba mieści się w budynku przy ul. Poniatowskiego 29, zbudowanym w 1925 r. Pierwotnie była to elegancka willa, zaprojektowana przez architektów z ówczesnej Unii Budowlanej w Katowicach. Mieszkał w niej jeden z wiceprezesów WUG. Po II wojnie światowej rezydencję zlikwidowano, zamieniając ją w budynek wielorodzinny. W 2012 r. dawna willa została objęta ochroną konserwatorską jako część historycznego układu urbanistycznego południowej części śródmieścia Katowic.
Jan Szczerbiński pochodził z Wolbromia, ukończył studia na wydziale górniczym Politechniki Śląskiej. W latach 70. ub. wieku pracował w kopalni Halemba w Rudzie Śląskiej, zajmując kolejne stanowiska, aż do kierownika oddziału. W latach 1976-1981 pracował w Państwowej Inspekcji Pracy, a następnie przez wiele lat w Wyższym Urzędzie Górniczym, gdzie był głównym specjalistą, dyrektorem departamentu górnictwa, dyrektorem generalnym i wiceprezesem. Zajmował się głównie nadzorem górnictwa miedziowego i odkrywkowego, a także kopalni Bogdanka na Lubelszczyźnie.
Wyższy Urząd Górniczy w Katowicach należy do najważniejszych instytucji w górnictwie. Ma nie tylko uprawnienia kontrolne oraz możliwość nakładania sankcji za nieprzestrzeganie procedur bezpieczeństwa, ale przede wszystkim wyznacza warunki eksploatacji poszczególnych pokładów, zatwierdzając plany ruchu zakładów górniczych. Przez wiele lat WUG podlegał bezpośrednio premierowi, później krótko szefowi resortu spraw wewnętrznych i administracji, a następnie ministrowi środowiska. Obecnie jest nadzorowany przez ministra energii.(PAP)
autor: Marek Błoński
edytor: Marek Michałowski
mab/ maro/