Na blisko 50 języków przetłumaczono baśń Marii Konopnickiej "O krasnoludkach i o sierotce Marysi". "Konopnicka należy do najczęściej tłumaczonych polskich autorów" – powiedział PAP dyrektor muzeum biograficznego pisarki w Żarnowcu k. Krosna Paweł Bukowski.
"Wydana w 1895 r. baśń ma przeszło 100 wydań. Została przetłumaczona m.in. na francuski, gruziński, hebrajski, rosyjski, włoski, słowacki, węgierski, białoruski, niemiecki, angielski, czeski. Była wydawana także w Estonii, Bułgarii, na Litwie" – wyliczał Bukowski.
Jego zdaniem, Konopnicka w swojej książce "wzniosła się na wyżyny artyzmu". "Baśń w tamtych czasach była przełomem w literaturze dziecięcej. Ma ciekawą kompozycję oraz przekazuje młodemu czytelnikowi ważne wartości" – dodał dyrektor Muzeum.
Także inne utwory Konopnickiej zostały przetłumaczone na ok. 40 języków. Wśród nich są m.in. nowele "Dym", "Nasza szkapa", baśń "Na jagody", czy wiersz "A jak poszedł król na wojnę". "Tłumaczono głównie utwory pisarki dla dzieci. Wbrew pozorom jej twórczość nie odchodzi w zapomnienie, np. w ubiegłym roku ukazało się ukraińskie tłumaczenie baśni +Na jagody+" – zauważył Bukowski.
Konopnicka przyswoiła literaturze polskiej wiele utworów pisarzy zagranicznych. "Tłumaczyła na język polski autorów włoskich, francuskich, niemieckich, angielskich i czeskich. Była poliglotką; znała 10 języków obcych" – podkreślił dyrektor.
Muzeum w Żarnowcu powstało w 1957 r. Mieści się w dworku, który wraz z parkiem autorka "Roty" na 25-lecie pracy pisarskiej w 1903 r. otrzymała w darze narodowym.
Konopnicka jest autorką utworów dla dzieci, liryk stylizowanych na ludowe ("A jak poszedł król na wojnę"), realistycznych obrazków ("W piwnicznej izbie"), nowel ("Mendel Gdański") i poematu z dziejów emigracji polskiej "Pan Balcer w Brazylii".
Pisarka urodziła się 23 maja 1842 r. w Suwałkach. Debiutowała w 1870 r. wierszem "W zimowy poranek". W latach 1881, 1883 i 1886 ukazały się kolejne serie jej poezji. Nowele pisała od drugiej połowy lat 80. XIX wieku aż do śmierci.
W 1882 r., w wieku 40 lat Konopnicka rozpoczęła prawie trzydziestoletni etap wędrówek po świecie − zwiedziła m.in. Włochy, Niemcy, Francję, Szwajcarię, Czechy, Austrię. Od 1882 do 1910 r. odwiedziła przeszło 100 miejscowości.
Do kraju wracała wtedy okazjonalnie, nawet po tym, gdy w 1903 r. z okazji 25-lecia pracy pisarskiej otrzymała w darze zakupiony ze składek społeczeństwa dworek w Żarnowcu k. Krosna.
Zmarła 8 października 1910 r. we Lwowie; pochowana została na Cmentarzu Łyczakowskim. (PAP)
kyc/ par/