Dzisiaj mam spotkanie z przedstawicielami Warner Music Poland ws. praw do zbiorów polskich nagrań. To są trudne rozmowy, ponieważ to jest prywatna firma, która chce na nas zarobić po raz drugi i nie zarobi - powiedział w piątek dziennikarzom wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński.
Minister kultury, pytany przez dziennikarzy czy są prowadzone rozmowy z Warner Music Poland, odpowiedział: "Dzisiaj mam spotkanie też. To są trudne rozmowy, ponieważ to jest firma prywatna, która chce na nas zarobić po raz drugi i nie zarobi".
Przypomniał, że prawa do nagrań "wybitnych polskich twórców" sprzedał poprzedni rząd PO-PSL. "To jest absolutny brak odpowiedzialności. Myśmy natychmiast przejęli Państwowy Instytut Wydawniczy, Polskie Wydawnictwo Muzyczne, przekształciliśmy natychmiast te instytucje w instytucje kultury, podobnie kilka innych, jak Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku Białej. To wszystko zostało uratowane i funkcjonuje" - podkreślił Gliński.
"Wydanie, tak jak nasi poprzednicy to zrobili, tych instytucji na żer rynku powodowało, że one wszystkie były niszczone, wykupowane. Rynek zmieniał oblicze jakościowe tych instytucji, bo rynek powoduje, że to się wszystko tabloidyzuje, niszczy z punktu widzenia wartości kulturowej" - ocenił minister kultury.
Należąca do Skarbu Państwa spółka Polskie Nagrania ogłosiła upadłość w marcu 2010 roku. W kwietniu 2013 r. sąd zadecydował o postawieniu najstarszej firmy fonograficznej w stan upadłości. Jedną z przyczyn był fakt, że decyzją sądu Polskie Nagrania musiały wypłacić odszkodowanie w wysokości 1,2 mln. zł spadkobiercom Anny German za wznowienie sprzedaży płyt artystki. W katalogu Polskich Nagrań jest muzyka popularna, rockowa, ludowa, klasyczna i jazzowa zarejestrowana w okresie od lat 50. ubiegłego wieku do współczesności. Są tu nagrania takich twórców jak m.in. Czesław Niemen, Marek Grechuta, Irena Santor, Witold Lutosławski, Krzysztof Penderecki i Wojciech Kilar.
Warner Music Poland w 2015 r. za 8 mln zł kupił Polskie Nagrania, posiadające w swoich zasobach 36 tys. nagrań polskich artystów. (PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
edytor: Paweł Tomczyk
ksi/ pat/