Już po raz czwarty w Boże Narodzenie przy bazylice w Piekarach Śląskich stanęło Piekarskie Betlejem - plenerowa, żywa i ruchoma szopka, nawiązująca do tradycji regionu. W tym roku zaplanowano w niej m.in. dziewięć koncertów kolędowych oraz kilka jasełek.
Z pierwszym koncertem wystąpi już w drugi dzień świąt zespół Jania Band; w sobotę 30 grudnia odbędzie się kolędowy festiwal dziecięcy „Śpiewajmy i grajmy mu”, 31 grudnia - Wielkie Rodzinne Kolędowanie z udziałem metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca, a w Nowy Rok wystąpi Orkiestra Sanktuaryjna.
W styczniu scena w Piekarskim Betlejem będzie gościła m.in. kilka jasełek w wykonaniu młodzieży okolicznych szkół. Ostatni koncert, chóru sanktuaryjnego Cecylia, zaplanowano na Pożegnanie z Piekarskim Betlejem – 28 stycznia.
Tematem przewodnim tegorocznej szopki, która była budowana od początku listopada, jest dominujące w regionie przed rozwojem przemysłu tradycyjne rolnictwo. Szopka przypomina też o przypadającej w 2018 r. 700. rocznicy konsekracji pierwszego kościoła św. Bartłomieja Apostoła w Piekarach Śl.
Bazylika Najświętszej Marii Panny i św. Bartłomieja wraz z Kalwarią Piekarską to najbardziej znane sanktuarium na Górnym Śląsku i jedno z najsłynniejszych w Polsce. W świątyni znajduje się obraz Matki Bożej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej.
W piekarskim sanktuarium, podobnie jak w innych parafiach, w okresie przed Bożym Narodzeniem przez lata powstawała szopka. Obszerna instalacja z żywymi zwierzętami i ruchomymi figurami stanęła zaś na tamtejszym Rajskim Placu obok bazyliki trzy lata temu.
Inspiracją dla pierwszego Piekarskiego Betlejem w 2014 r. było odnalezienie - przy okazji rozpoczęcia budowy nowego domu rekolekcyjno-pielgrzymkowego - figur pochodzących z tzw. Panoramy Tysiąclecia, która powstała w latach 60. ubiegłego wieku, z okazji 1000. rocznicy chrztu Polski. To ruchoma instalacja figur polskich świętych i znaczących dla historii Polski postaci, oddających cześć Matce Bożej.
Przez lata Panorama cieszyła się zainteresowaniem parafian i przybywających do sanktuarium pielgrzymów, ale później figury zabezpieczono i schowano. Przed jubileuszem 1050-lecia chrztu Polski przeprowadzono ich renowację. Hołd nowonarodzonemu Chrystusowi oddają np. przechodzący w procesji trzej królowie: Mieszko I, Bolesław Chrobry i Jan III Sobieski. Co roku przybywają nowe postacie; w 2015 r. pojawili się papież Franciszek i związany z Górnym Śląskiem św. Jacek. W ub.r. ustawiono figurę Matki Bożej Fatimskiej, przed przypadającą w 2017 r. 100. rocznicą jej objawień.
Piekarskie Betlejem w tym roku można odwiedzać od Bożego Narodzenia do ostatniej niedzieli stycznia w godz. 9.00–18.30.
Piekary Śląskie są ośrodkiem kultu maryjnego od kilkuset lat. Sanktuarium jest nadal ważne dla Ślązaków i Śląska - Matka Boża Piekarska uważana jest za patronkę ludzi pracy. Głoszone tam przy okazji ważniejszych pielgrzymek homilie wywodzą się z ewangelii pracy oraz społecznej nauki Kościoła.
Najstarszy, pochodzący z XV lub XVI w. obraz Matki Bożej Piekarskiej na początku XVIII w. przewieziono do Opola, a jego miejsce w Piekarach zajęła namalowana pod koniec XVII w. kopia, która - jak głoszą przekazy - również zasłynęła licznymi łaskami.
Najstarsze udokumentowane pielgrzymki przybyły do Piekar w 1676 r. z Tarnowskich Gór i w 1681 r. z Opola. W okresie międzywojennym, obok tradycyjnych pielgrzymek z poszczególnych parafii, organizowano także pielgrzymki stanowe.
Do najbardziej znanych i licznych nadal należą: odbywająca się od 1947 r. pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców (w ostatnią niedzielę maja) oraz pielgrzymka niewiast i panien (w pierwszą niedzielę po uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny). Uczestniczy w nich od kilkudziesięciu do ponad 100 tys. wiernych, przede wszystkim z Górnego Śląska. W niemal każdym z tych wydarzeń obok hierarchów kościoła katolickiego biorą udział znane osobistości życia publicznego.
Począwszy od 1965 r. niemal co rok gościem na piekarskim wzgórzu był metropolita krakowski Karol Wojtyła. Podczas pielgrzymek mężczyzn do 1978 r. głosił homilie i nauki na temat ludzkiej pracy, jej godności i praw robotniczych. Kiedy został papieżem, przesyłał telegramy, listy lub nagrane orędzia. (PAP)
autor: Mateusz Babak
mtb/ pad/