2011-06-16 (PAP) - Szkolenia dla kadry więziennej oraz organizację wystaw, spotkań, konkursów i prelekcji dla osadzonych przewiduje porozumienie, podpisane w czwartek przez szefów IPN w i Służby Więziennej w Katowicach. Głównym celem porozumienia jest współpraca w zakresie readaptacji społecznej więźniów i zapobieganie powrotowi skazanych do przestępstwa. Dokument podpisali dyrektor okręgowy Służby Więziennej w Katowicach pułkownik Mirosław Gawron i szef katowickiego oddziału IPN Andrzej Drogoń.
W ramach współpracy odbędą się szkolenia kierowane do kadry więziennej, a także działania, których celem jest resocjalizacja skazanych. „Wraz z katowickim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej zamierzamy realizować żywe lekcje historii. Będą wystawy, prelekcje, gry edukacyjne" - wyjaśniła rzeczniczka.
Jak dodała, prawdziwa historia zapisana jest również w więziennych murach. "Mało kto wie, że w XIX wiecznym Zakładzie Karnym w Cieszynie znajdowała się świniarnia i wytwórnia makaronu, raciborska wieża więzienna pełniła rolę wieży ciśnień, w gliwickim areszcie funkcjonowała wytwórnia szczotek do butów oraz pudełek do zapałek, a jednym z pierwszych zakupów dla tarnogórskiego więzienia już w 1540 roku był piec" – przypomniała Bednarek-Wróbel.
Dotąd w śląskim więziennictwie zrealizowano dwa duże projekty edukacyjne o takim charakterze: „Auschwitz–Historia-Edukacja Obywatelska” oraz „Tikkun-Naprawa”. Pierwszy, realizowany wspólnie z Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau, łączy edukację z uwrażliwianiem na ból i cierpienie. Celem drugiego jest dążenie do zachowania wybranych elementów dziedzictwa żydowskiego w Polsce, przełamywania stereotypów polsko-żydowskich, także poprzez udział skazanych w renowacji cmentarzy żydowskich.(PAP)
kon/ ls/